תרבות
תמונת השבוע
לתמונות הקודמות
כניסה לחברים
חדש באתר
תמונות ממסיבת חנוכה
תמונות שצילמה גילה אלעד במהלך מסיבת חנוכה 2018...
גיורא אלדר
סיפורו המרתק של גיורא, בנם של אביטל ויוסי ז"ל.
טיול הוותיקים 2018
פגישה עם פול במנזר, אנדרטת אלכסנדרוני ועוד...
זריעת החיטה נובמבר 2018
הגשם כבר מטפטף והפלחים ממהרים לזרוע את החיטה....
אוקטובר 2018
הריסת הנשקייה, זיכרונות על משק הילדים, עשיית הפיצות ועוד...
היום הראשון שלי בנחשון
סיפוריהם של חברים על היום הראשון שלהם בנחשון...
מרוץ תנ"ך תש"ח
בכל שנה בתקופה זאת נערך בשדות נחשון וברחבי המועצה מרוץ תנ"ך תש"ח...
טיול קיבוץ 2018
טיול לדרום בהשתתפות מעל ל 200 חברים וילדים....
התבליט של שושנה
סרטון חדש על התבליט של שושנה מראשית ימיו ועד שהגיע למנוחה ולנחלה ליד משרדי הקיבוץ...
מחנה לטרון ופריצת הדרך לירושלים
פוגל על רקע עמדת הכניסה למחנה לטרון ב מספר על המחנה ובהמשך על פריצת הדרך לירושלים...
בין חברים
ערב מרגש שנערך במועדון בהנחייתה של רותי לב ובהשתתפות קהל רב מכל שכבות הקהילה...
פתיחה מפתיעה
במהלך מסיבת ראש השנה שנערכה ביום שני 10/8/18 נפתחו הממטרות, שכן זה היום שלהן, לצורך השקיית הדשא. למזלם של הנוכחים - דוד שוב שהיה במקום סגר את ברז המים והציל את המצב.
קבלת ראש השנה במשלט 9/18
ביום ד‘ 5/9 נערכה במשלט קבלת חג מלאת הפתעות גם למארגנים....
מאגר נחשון 8/18
לאחר שנים רבות של השקיית שדות נחשון בשטחים ליד כפר מנחם הקרויים "משקי ההר", עבר השנה המאגר שיפוץ והגדלה. יונתן המנהל העסקי מספר על המאגר ועל דברים נוספים.
פרידה מיזהר במשלט 7/18
לאחר שש שנים בתפקיד יו"ר הקיבוץ יזהר מסיים את תפקידו ומעביר את המקל לבא אחריו...
אהל ראשונים
חנוכת אתר "אהל הראשונים" בנחשון
היום הראשון שלי..
חברים מספרים על חווית היום הראשון שלהם בנחשון ועוד...
פליליסט של סרטי שושנה
אוסף של סרטים שיצרה וערכה שושנה לב במשך השנים...
ניר שחם ויקב שורק
בפאתי חצר הקיבוץ שוכן לו יקב שורק. יחודו של יקב זה הוא בהיותו בי"ס לעשיית יין. ניר מספר על היקב וקצת על עצמו...
הפרלמנט בספריה
כל יום שישי מתכנסים הספרניות וחברים נוספים בספריה ודנים בהוויות העולם הספרותי ועולמות אחרים...
חנוכה - 2018
חג שמח ! לכל בית נחשון
מאגר איילון 8.12.18 צילם הרצל
לאחר יומיים של גשם רציני בעמק איילון , המאגר "שלנו" - מאגר איילון התמלא ואולי הוא מבשר על שנה גשומה ביותר בנחשון ובארץ בכלל.
הריסת מחסן הנשק
לאחר שהגבול נדד מזרחה, הוחלט אי שם שאין צורך יותר בנשקיה. כלי הנשק הוחזרו למשמר הגבול, והמבנה רוב הזמן עמד ריק. עם שיוך הבתים לחברים התברר שהמבנה נמצא בשטח משויך וגורלו נחרץ. למקום הגיע טרקטורון, ותוך מספר שעות הפך המבנה לגל חורבות.
תיבת קינון של תנשמות
אחת מאלפי תיבות הקינון שהוקמו במסגרת המיזם הלאומי להדברה ביולוגית באזורים חקלאיים ושנועדו לעודד נוכחות של תנשמות ובזים. צלם: מולי.
סובב הכנרת
חיה ושדמי, שלומית, זכריה, גילה, קיש, פוגל דוד ואיציק ניב - יצאו למסע של קדושה שמים ומים סובב הכנרת עם המדריכה אסתר שמואלי....
צריף החמישייה
ישן בפני חדש תוציאו
תרבותבאזור
קיבוץ נחשון - מנזר לטרון / זאבן בלוך 6/18

"בין הקווים" ספר שכתב זאבן על הקיבוץ ,שטח ההפקר ומנזר לטרון-נמצא בספרית נחשון.


בעקבות בקור הנזירים באתר אהל ראשונים נתבקשתי ע"י מוטקה להכין כתבה קצרה על יחסי קבוץ נחשון ומנזר לטרון, אני מקווה שהצלחתי להאיר את עיקרי הדברים. 

באפריל 1949 נחתם הסכם שביתת הנשק בין ישראל לממלכת ירדן וכתוצאה מאי הסכמה על תוואי גבול מוסכם בעמק איילון נוצר שטח ההפקר בלטרון ולמנזר התברר שמרבית אדמותיו נמצאות בתוך שטח ההפקר ולכן לא ניתן לעבד אותן. לאחר לחץ של המנזר והקונסוליה הצרפתית הגיעה וועדת שביתת הנשק להסכם כי חלק מאדמות המנזר שבשטח ההפקר יועבד ע"י הנזירים ועובדים ערבים , חלק יועבד ע"י חקלאים יהודים וחלק יישאר לא מעובד. 

כאן נכנס קבוץ נחשון לתמונה , ביוני 1951 נחתם ההסכם הראשון בין המנזר וקיבוץ נחשון בתווך וועדת שביתת הנשק אשר קבעה את כללי הכניסה לשטח והעיבוד החקלאי, כמו כן נקבע כי התמורה למנזר תהיה 5 טון שעורה ושליש מהקש שייקצר בשטח המוחכר.בשנים הראשונות. היה זה נתן פירעם אשר היה המקשר למנזר לאחר מכן ועד היום אני מטפל בהחכרת האדמות לנחשון , (בשנים הראשונות חתמתי בשם נחשון והיום אני חותם בשם המנזר.)

 השטח שנקבע לעיבוד ע"י הקבוץ נקרא חלקה 5 (כ 300 ד‘ הנמצאים מזרחית למתחם "מיני ישראל") הקשר בין הנזירים והקיבוץ נבנה מפגישה של נציג הקיבוץ לחתימה על הסכם שהתחדש כל שנה ב "מעבר מנדלבאום" מקום מושבה של וועדת שביתת הנשק ישראל-ירדן בירושלים וממפגשי העברת היבול לידי הנזירים בחסות האו"ם בשטח ההפקר. 

ממפגש למפגש גבר האמון בינינו לנזירים . בתוך שקי השעורה שהוחזרו לנו מצאנו מדי פעם גבינות ובקבוקי יין ואנחנו החזרנו להם זרעים משובחים וחומרי הדברה הכל נעשה מתחת לאפם של הירדנים שלא הסכימו לכל מגע מיותר בינינו ובין הנזירים. 

הכול השתנה לאחר מלחמת ששת הימים, בגלל קשרי הקודמים עם המנזר לא שוחררתי בגמר המלחמה ומוניתי על ידי הצבא לטפל בענייני המנזר אל מול הגורמים האזרחיים והממשל הצבאי, עובדת היותי חבר קבוץ תרמה רבות ליחסי האמון ביני ובין הנזירים , חיי השיתוף בקיבוץ , העדר רכוש פרטי ואכילה משותפת כל אלה היו מוכרים להם מחיי המנזר ושימשו בסיס טוב לאמון ולחברות שניבנו עם השנים השתדלתי שהקשר עם הקיבוץ יתרחב מעבר לעבוד האדמה, שדמי יצא ללמוד את מלאכת הוויטראז במנזר , יומלה והפלחים לימדו את הנזירים פרק בחקלאות מודרנית, והנזירים נעזרו בעובדי הסדנא, הקמנו דוכן למכירת יין עבור המנזר שעקב המלחמה נותק מכל צינורות השוק שלו, נזירים למדו עברית באולפן של נחשון והמנזר החכיר לקבוץ את כל אדמות הפלחה שלו בהסכם שמתחדש כל שנה עד היום הזה. 

המנזר גם נענה לבקשת הקיבוץ והקצה לנחשון חלקת אדמה להקמת כפרייה ליד תחנת הדלק פרויקט שלא צלח והמתחם הועבר לבסוף לחברת "אלון". 

שנים רבות חלפו מאותם ימים והקשר עם הקיבוץ נשאר רק קשר עסקי, הקיבוץ התחדש והופרט וגם חומות המנזר נסדקו , יש אינטרנט והנזירים יותר פתוחים לעולם הרחב. אך למרות כל השנויים גם בקיבוץ וגם במנזר, צמד המילים ‘ קבוץ נחשון - מנזר לטרון‘ נישאר עם משמעות רבה לכולנו. 

זאבן


חזרה למעלה הדפסה שלח למייל הוסף למועדפים הפוך לדף הבית