תרבות
תמונת השבוע
לתמונות הקודמות
כניסה לחברים
חדש באתר
שדמי ווותיקי עין החורש
וותיקי קיבוץ עין החורש במהלך טיולם ברחבי הארץ נכנסו אל שדמי ושם שמעו....
מעוף החסידות
להקת חסידות, בדרכה דרומה, חגה מעל הקיבוץ....
ראיון עם ג‘איימי
שיחה קצרה עם ג‘איימי לרגל סיום עבודתו כמנהל הקהילה בנחשון
תקנון קליטה חדש
הצגת התקנון וחלופותיו לקראת ערב ההסברה ואישור תקנון חדש...
מהנעשה בנחשון מס. 1
שובו של המידעון והפעם שם חדש ועורך חדש.... ( וכמובן יש צורך בשם משתמש וסיסמה ).
טיפ מספר 2 / רן אלון
רן אלון, יועץ מטבחים בכיר, מייעץ לנו בנושא ההיגיינה והטיפול במזון. הפעם עצות על השימוש בכלי מטבח ועל אחסון נכון...
קיש וגילה צועדים בשביל ישראל
חלק מהפעילויות של המועצה האזורית במרכז בנחם כולל יציאה של בני ה-60 פלוס ל"שביל ישראל". מחכים למצטרפים חדשים. דרישות: כושר הליכה, 12 עד 20 ק"מ, דרגות קושי בין קל לקשה, בממוצע "לא נורא", ומצב רוח טוב.
ישיבת מזכירות 22.02.2017
סדר יום:
1. הצגת חלופות לסעיפים בתקנון הקליטה בהתאם להחלטת הבורר
2. מרפאת השיניים
ט"ו בשבט
חג של יציאה לטבע....
מסיבת סיום
מסיבה ב"משלט 200" לסיכום שנת ה"בת מצווה"....
אנד לדיווידנד
לאחר בדיקת יסודית של נתוני 2016 התקבלה החלטה שהדיווידנד עבור 2016...
מועדון לכלבים
מולי מעלה הצעה לפתרון בעיה המעסיקה בעלי כלבים רבים, ומצפה לפתרון בהקדם....
לטייל עם הרצל
רוצה להכיר את ארצנו? הרצל ישמח לשתף בטיוליו במקומות עם היסטוריה רחוקה וקרובה...
אתרים אישיים
אתרים של חברי הקיבוץ המעוניינים להוסיף קישור לאתרם (כולל בפייסבוק) מוזמנים לשלוח...
טיול לקניון השחור בזוויתן 9/16
טיול ילדי המתנס....
60 פלוס מינוס - התוכנית לשנה הקרובה
הרצאות, סיורים ושביל ישראל....
קובץ טלפונים
תודה לקיש ששלח לנו קובץ טלפונים מעודכן....
הצלת חיים
"מגן דוד אדום" מפרסמת סרטון ובו הנחיות לאדם חסר הידע הרפואי, שיכולות להציל חיים.
שרותי רפואה דחופה
מה עושים כשיש בעיית בריאות דחופה והמרפאה סגורה ? משה מדריך אותנו.....
אתרי מידע לשעת חרום
אתרים שבהם ניתן למצוא מידע עדכני לגבי ההתנהלות בשעת החרום.....
מצב הענינים 11/2016
ג‘יימי מספק מידע ויעדים לעופר נאור מנהל הקהילה החדש... (כמובן שיש להיכנס עם שם משתמש וסיסמה)
אדום החזה - 16
ציפור קטנה ויפה ממשפחת הקיכליים, חורף בארץ.
פורים 2017
הערב בהנהלתו של אמיר פרידמן והחבר׳ה הצעירים היה מאוד מוצלח. החברה עבדו וארגנו את כל החג מא׳ ועד ת׳. באמת כל הכבוד להם ! נגה.
מי יודע מה זה ?
מולי, במהלך צעידתו ברחבי הקיבוץ, נתקל במה שרואים בתמונה ומאד ישמח לדעת מה זה? ולמה שימש? ממתינים לתשובות.
סדר פסח שני 2016
המקום: חדר האוכל הישן והטוב. המשתתפים: לא מעט, כ-60 חביירות וחביירים, מהמבוגר ביותר בנחשון ועד נכד חמוד למשפחת הופ (הבן של מעיין) ועוד אורחים מי שהיו בנחשון וכאלה שרק קפצו לביקור.
איך היה?: נ ה ד ר!!! - קיש.
פסח 2015
פסח בשער. בשנים עברו יצאנו לחגוג את העומר בשדות ובערב התכנסנו בחדר האוכל עם תוכנית עמוסה והרבה אורחים. בעידן הנוכחי, איש, איש בביתו או עם משפחתו ברחבי הארץ. אצלנו, בנחשון יש הרמת כוסית, וכמיטב המסורת החדשה יש "סדר שני". חג שמח !!!
קטיף הכותנה
אחת המהפכות האדירות בעשרות השנים האחרונות אירעה בשדות הכותנה בישראל. מקטיף ביד למכונה הקוטפת, מהדקת ומייצרת בלות (חבילות). וותיקי הענף עומדים פעורי פה וגאווה שכן הקטפת הינה פרי יוזמה ופתוח ישראלי. לצפייה לחץ <כאן>
חריש בשדות נחשון
החצבים בגינתו של איתן הרימו ראש, בצפון החל לרדת גשם ואצלנו מתחיל המרוץ השנתי, להספיק להכין את השדות לחורף ולקיץ המתקרבים בצעדי ענק. החריש בסרטון מתבצע בשדה הקרוי "הבית" ונמצא מול "שכונת הצינורות" החדשה. לצפיה לחץ <כאן>
שריפה בנחשון
ביום חמישי 10/9/15 השמיים היו רוויים באובך והחום מעיק. בסביבות השעה שתיים פרצה אש בקרבת גדר הקיבוץ. הלהבות ותימרות העשן התנשאו לגובה רב ואיימו לפלוש לחצר הקיבוץ. מכוניות הכיבוי שהגיעו למזלנו, השתלטו על האש, והשאירו לנו אדמה חרוכה וריח שריפה. לסרטון של השריפה לחץ <כאן>
שדרוג מערכות
בשעה טובה, 9/15, הוחל במבצע שדרוג מערכת החשמל בקיבוץ. קווי החשמל העיליים יפנו את מקומם לקווים תת קרקעיים, כשבצמוד לכבלי החשמל יושחלו גם קווי תקשורת, שישמשו אותנו עבור טלפוניה, אינטרנט וטלוויזיה.
קטיף השקדים
מים רבים זרמו בנחל נחשון מאז שארי פאדאואר נטע ב"מופקר 3" את שתיל השקד הראשון. מגידול שולי הפך המטע לחלק ממטעי השקד המפארים את עמק איילון ואשר הוכרזו ע"י שר החקלאות שמחון בפברואר 2009 כ"עמק השקד הישראלי". לחץ על הכתוב וצפה בקטיף.
שירה בנקי ז"ל
ביום חמישי, 31/7/15 במהלך מצעד הגאווה, התפרץ למסלול הצועדים אדם, כשבידו סכין שלופה, אותה נעץ בשישה צועדים. שירה, נערה מלאת חיים, שבאה להזדהות עם הצועדים, נפצעה אנושות, ולאחר מספר ימים נפטרה. שירה הובאה לקבורה ביום שני 3/8 בבית הקברות בקיבוץ נחשון.
צעדת נחשון ה-5
לפני חמש שנים, הרצל, רכז הספורט של המועצה, יזם את "צעדת נחשון". השנה יחד עם חן נאמן הם כבר הפיקו את הצעדה החמישית, בהשתתפות של קרוב ל-150 סבים, בנים ונכדים. השנה הצעדה נערכה בחלקה הראשון של "דרך בורמה". ישר כח ! להרצל וחן, מחכים בקוצר רוח לפרויקטים הבאים.
בחירות למזכיר/ת התנועה
60 אלף מצביעים פוטנציאלים, 5 מועמדים. כולם טובים וראויים. 60 חברי נחשון שהצביעו ובחרו ברוב של 37 קולות את מרקי לוי, אבל, מי שנבחר בכלל התנועה הקיבוצית, ברוב של 45% היה ניר מאיר מקבוצת שילר. שיהיה לו ולכולנו בהצלחה !
כיבוש הקש
לאחר קציר החיטה וגיבוב הקש הגיע תור כיבוש הקש לחבילות. בעבר החבילות היו קטנות ועובדי גידולי השדה היו מעמיסים אותן על עגלות ובקיבוץ היו מאוחסנות במתבן. היום הן גדולות ומשאיות מעבירות אותן ישירות למרכזי המזון. צילם: חן נאמן ממרפסת ביתו.
חג הקיבוץ 4/15
ביום א‘ 3/5 נחוג ב"משלט 200", חג הקיבוץ בהשתתפות מרבית וותיקי הקיבוץ. אורח הכבוד של האירוע היה נחמן גלבוע, שספר על עלילותיו כחקלאי המגדל כותנה, שהפך במרוצת השנים לעיתונאי מצליח בשלל עיתוני התנועה.
תרבותועדת תרבותשנת 2014
צעדת נחשון 4/14


ביום חמישי 10/4 נערכה כמיטב המסורת צעדת נחשון 2014. קרוב ל-120 איש ואישה, שלושה דורות, התאספו ליד הסובה. במקום חיכו שני אוטובוסים צהובים של מטה יהודה, אבל הפעם יעדם לא היה צפית או הר טוב, אלא, תל גזר.
בפאתי כרמי יוסף, בדרך עפר, טפסו האוטובוסים אל התצפית המערבית של תל גזר. כאן אסף פוגל את ההמונים, הסביר על המרחב השפלתי שנגלה. מבני הענק שהיתמרו לגובה רב, הקלו עליו בהסבריו על האתרים והישובים. בהמשך עברנו ליד עמודי ענק שהיו חלק ממבנה עתיק שכנראה שמש לפולחן שהיה נהוג בזמנו. בהמשך, התצפית המזרחית. עמק איילון ושרשרת ההרים שמאחוריה נפרשו לפנינו במלוא תפארתם.  תל גזר הוא מקום מרשים ומעניין ושווה ביקור ממוקד כדי ללמוד וליהנות מהשרידים שנחפרו ונחשפו שם במשך עשרות שנות חפירה.
עזבנו את התל כשהחשכה החלה לרדת, אבל ירח של אמצע החודש, פנסים ומיני מקלות זוהרים, האירו לנו את הדרך שהתפתלה בין שדות חיטה ירוקים, ובין מטעים שלא מזמן ניטעו לאחר עבודת סיקול של סלעי בראשית.
לפני הרבה שנים היה בנחשון ענף בקר. עדר הפרות היה יוצא למרעה על הגבעות בסביבות נחשון. כדי שלא יהיה צורך להחזירן כל יום לקיבוץ, נבנתה מכלאה. זה היה היעד הבא אליו הגענו לאחר שעזבנו את תל גזר. פוגל כמובן ספר על ימים עברו כשהציבור מנצל את האתנחתא לצרכים מיוחדים.
לאחר צעידה בדרך עפר מתפתלת הגענו למצפה אסולין. כאן חיכתה לנו הפתעה בדמות מדורה קטנה, שולחן עמוס סנדויצ‘ים ותה מתוק שהוכן על יד המדורה. עוד לא הספקנו להתאושש מההפתעה הראשונית, וכבר נחתה הפתעה נוספת בדמות מדליות שנענדו על גופנו בגאווה של מנצחים שהתמודדו עם משימה קשה ועמדו בה.
לאחר מנוחה קצרה, בה הציבור השתרע סביב המדורה ונהנה מהאווירה הטובה, מהכיבוד ושובבות הקטנים, שמנו פעמינו לנחשון.


לסיום יש לציין את הארגון המופתי של האירוע ע"י הרצל וחן וההדרכה של פוגל. הארגון כלל הזמנת רכבים ואנשי בטחון. הרצל עם רכב השטח הוביל את הכח תוך כדי סימון זוהר של המסלול בשעות החשכה, הכנת המדורה במצפה אסולין ותאום עם משמר הגבול. חן דאג לארגון הפנימי: פרסום בכל כלי התקשורת המקומיים: לוחות המודעות, אתר הקיבוץ, סמס וכו‘. וכמובן  החולצות עם הכיתוב "צעדת נחשון 2014", והמדליות. תודה גם לעופר נאמן שעם רכבו האישי שמש כמאסף לשיירה הארוכה.

תמונות מהצעדההחופש להיות - עדי שניר 2/14
 
                                     לקראת המופע 

ערב סיפור מרתק על חייה של ילדה למשפחה חרדית ירושלמית והבחירה לעזוב את בית הוריה ולהתחיל בחיים חדשים.
זהו מארג של סיפורים מצחיקים, מרגשים ועצובים גם יחד.
הכול מתובל באווירה ירושלמית של מאה שערים – קולות הרבנים, ניחוח הרחובות, השכונות והשכנים.
 זהו מופע יחיד מעניין ומרגש על חייה של עדי שניר ( ובהופעתה ).
באמת לא כדאי להפסיד.

פרטים נוספים על המופע ניתן למצוא באתר האינטרנט של הקיבוץ.

המופע יתקיים ביום חמישי ה 20/2 בשעה 21:00 במועדון

 כולם מוזמנים - חןתרבות בנחשון - 2/14

לפני שבועיים ציינו את יום המשפחה ואת תחילתו של פרויקט ידיים ירוקות, בפעילות יצירה לכל המשפחה. בפעילות זו הראו גם הילדים וגם המבוגרים שלקחו חלק בפעילות, שבקיבוץ נחשון יש כישרונות גדולים מאוד.

פרויקט ידיים ירוקות :

אנו רוצים להתחיל בפרויקט אבל כמות האנשים שנרשמו, נכון לעכשיו, לא מאפשרת להתחיל אותו בצורה רצינית. אני מזמין את מי שמעוניין לקחת חלק בפרויקט ליצור איתי קשר.

מטרת הפרויקט היא פחות תחרות ויותר עשייה משותפת בתחום הגינון והנוי בקיבוץ, אז בואו גם אתם, קחו מגרפה או מעדר, הצטרפו אלינו ויחד נהפוך את הקיבוץ לפורח יותר.

פורים:

חג פורים מתקרב אלינו בצעדי ענק אבל על מנת להרים חג יפה ומכובד, אני זקוק לעוד אנשים שייקחו חלק בהכנת החג. מי שמעוניין שיתקשר אליי. מאוד קל להביא הפקות חיצוניות אבל אני סבור שזו לא הדרך הנכונה. חלק בלתי נפרד מפעילות תרבותית מוצלחת הוא העשייה המשותפת המקדימה של חברי הקיבוץ. בוא קחו גם אתם אחריות ויחד נעשה לנו חג.

פורימון:

בתאריך 16/3, אחרי הצהרים, יהיה פורימון בקיבוץ. פרטים נוספים בהמשך.

לכל הצעה בקשה או יוזמה אני מזמין אתכם לדבר איתי.

חן נאמן

052-4053338 חג השבועות כבר מאחורינו 6/14

 היה זה חג מושקע מאוד יפה, ומרגש גם יחד.

אני רוצה מאוד להודות לצוות הבנות המדהימות שהרימו את החג הזה : מירב הירש, לילך סעדה, יפעת שפטס, אתי חובב, ג‘יין והלית.

תודה גם לעידן מוצ‘ניק ולכל מי שסחב, גרר, סידר ופינה.

מה יהיה לנו בחודשים הקרובים?

בחודשים יולי ואוגוסט, בימי חמישי, יוקרן סרט לילדים בבריכה.

עבור המבוגרים בכל יום חמישי, החל מהשעה 19:00, יוקם בבריכה בית קפה אשר יוגשו בו כמובן קפה, מאפים ובירה. כולם מוזמנים.

לסוף הקיץ, באזור ראש השנה, מתוכנן טיול ( פרטים מדויקים יימסרו בהמשך).

קצת מתחושותיי.

חצי שנה אני מרכז את התרבות בקיבוץ, ואני באמת מרגיש את תחילתו של שינוי בקהילה.

בתחילה היה מאוד קשה לגייס חברים לארגן חגים ופעילויות תרבות.

אבל ככל שחולף הזמן אני מגלה לשמחתי שיותר ויותר חברים מוכנים לקחת חלק, ויש רבים אחרים שמתנדבים וזה באמת מחמם את הלב ונותן כוח ורצון לעשות עוד.

בהזדמנות זו אני שוב מזמין את כל מי שיש לו רעיון או הצעה או יוזמה, לפנות אליי ויחד נבחן איך להפוך את זה לפעילות תרבות עבור החברים.

אני לרשותכם

חן נאמן

052-4053338 סוף הקיץ / חן נאמן / 7-8/14
הדלעת של אפרת


חום יולי אוגוסט, היה השנה חם תרתי משמע, קיץ חם מאד ומלחמה ארוכה אשר עדיין תוצאותיה לא ברורות. מי שיכול היה נצל את הזמן לחופשה בארץ או בחו"ל. כמו בפתגם הידוע, "כשהתותחים רועמים - המוזות שותקות",  הפעילות של ועדת תרבות שבתה. אבל, אל דאגה, חן חזר לעניינים ומכין לנו פעילות מגוונת בתקופה הקרובה. להלן דבריו:

לאחר חודשיים קצת רדומים מבחינה תרבותית, שבהם למדנו להכיר את המקלטים והחדרים המוגנים, אנו חוזרים לעניינים.

מסיבת סוף הקיץ:

ביום חמישי ה-11/9 בבריכה תתקיים מסיבת סוף קיץ.

בתוכנית :
הופעה מלהיבה, ריקודים, משחקים, בירה ועוד...
בקיצור, יהיה ממש כיף אז תרשמו כבר ביומנים שלא תפסידו.

בהמשך ניכנס בשמחה לחגים.
השנה בחלק מהחגים בקיבוץ ייקחו חלק פעיל חניכי השומר הצעיר.
חברים אשר מעוניינים לקחת חלק באחד החגים, מוזמנים לפנות אליי ויתקבלו בשמחה.

וכמובן הדלעות
שנזכרו לגדול בשעה טובה.
בראש השנה נקיים תצוגת דלעות.
כל מי שגדלה לו דלעת יוזמן להציגה.
בנוסף, אני מבקש לשלוח למוטקה במייל של אתר הקיבוץ תמונות של הדלעות שלכם להצגתם באתר לעיני כל .

יש לכם רעיון, יוזמה או סתם הצעה
דברו איתי ואשמח לקדם זאת יחד.

חן  נאמן
052-4053338מסיבת סיום הקיץ 9/14

כיצד יודעים שהקיץ מסתיים, חלף הלך לו? ישנן שיטות רבות. להקות הציפורים הנודדות מהצפון הרחוק לדרום כדור הארץ, תחילת שנת הלימודים, קציר החמניות, תחילת החריש ועוד. אבל אצלנו יש סימן מובהק אחד וברור והוא מסיבת סיום הקיץ בבריכה.

ביום חמישי 11/9, כמדי שנה ארגנה ועדת תרבות בניצוחו של חן את האירוע, שכלל: הופעה של זמר וזמרת מלהקת "אקסטרים", שהיא להקה שבה הזמרים מתחלפים ונגינת הליווי היא ע"י פליי-בק. הכיבוד כלל הפעם בירות ממבשלת השיכר שבקיבוץ צרעה. הבירה הייתה בטעמים שונים. בנוסף היה כיבוד שכלל קפה, נשנושים ורוגלך. לקטנים שמו גיגיות מלאות מים וקצף. הציבור שכלל הורים ילדים ואורחים, ישב מסביב לבריכה, תוך כדי אכילה שתיה וריקודים.

חן מנצל את ההזדמנות להודות לצוות הבריכה: פוגל, עומר, פיני ושחר על הפעלת הבריכה, ולמצילים על מתן שרותי ההצלה במהלך האירוע.

סיום מבצע הדלעות מתקרב, נא להכין את הדלעות ואת צילומיהם לקראת השלב הסופי בו יוכרז מגדל הדלעות המצטיין של הקיבוץ. לגבי ראש השנה הנושא עדיין לא סגור והועדה תשמח לקבל הצעות ומתנדבים.

חג שמח !יומן תרבות 10/14

 אז מה היה לנו?

חג סוכות מאחורינו. ציינו את החג בארוחת ערב ומשחק לילדים בסוכה. היה נעים ונחמד עד שהגשם שלח אותנו בחזרה לבתים.

בשבת שאחרי העפנו בשמיים עשרות עפיפונים. היה מרהיב ומהנה.

תודה לצוות החג: חמוטל, אלעד וריקי כהן.

תודה לעומר על העפיפונים.

תודה לחניכי השומר הצעיר על בניית הסוכה ופירוקה.

תכניות להמשך

בעוד כשבועיים תתקיים במועדון הרצאה של אלמוג בוקר ( כתב ערוץ 10 בדרום ). תאריך מדויק יפורסם בהמשך.

בימים אלו אני מתחיל לתכנן את פעילויות התרבות בקיבוץ לשנה הבאה. אני מרגיש שבקיבוץ יש צמא לביחד, וישנה גם נכונות של חברים הן לקחת חלק בארגון של אירועים ופעילויות והן להשתתף באירועים עצמם.

חשוב לי לציין כי תרבות זה לא רק חגים. לתרבות קשר ישיר לחיי הקהילה בקיבוץ ולהרגשת החברות והיחד.

אבל תרבות לא ניתן לעשות לבד, ולכן אני מכנס ועדת תרבות חדשה. באם את או אתה מעוניינים לקחת חלק גם בחשיבה ותכנון וגם בביצוע של אירוע כזה או אחר, נא התקשרו אלי והצטרפו לצוות מוביל שיקדם השנה את התרבות בקיבוץ עוד צעד קדימה.

גם אם יש לכם רק רעיון או הצעה לפעילות שתתאים לכלל הקיבוץ, אני לשירותכם.

אז אל תדחו למחר, דברו איתי, תרבות וחברה עושים ביחד.

חן נאמן

052-4053338בין הקווים 11/14
צפייה על שטח ההפקר
 הרצה זאבן בלוך / כתבה  דליה נוה

ביום חמישי 28/11, נערכה במועדון, במסגרת הפעילות של "הוורנדה" הרצאה של זאבן בלוך על שטח ההפקר. להרצאה הוא נתן את השם "בין הקווים".

זאבן בהיותו חבר קבוץ נחשון היה מפקד האזור, וגם לאחר עזיבתו הקשר שלו עם  המנזר נמשך. כמפקד האזור כל תחום עבוד האדמות, הקשר עם כל הנוגעים  בדבר, וכל  הקשור  לשטח ההפקר היה בסמכותו. בראשית ההרצאה נתן זאבן חומר רקע על הקרבות באזור במלחמת השחרור. על חמשת המבצעים לכיבוש לטרון, שהייתה, מקום אסטרטגי, אבל כל הפעולות הסתיימו בכישלון.  

עם  תום הקרבות  והכרזה על  "הפסקת  האש", נעשו  ניסיונות על ידי האו"ם להסדיר  תחבורה ואספקת מים לירושלים - ניסיונות  שלא צלחו.

במאי-1949- בהסכם רודוס הוחלט על שביתת נשק והפסקת אש כללית. הסכם שכלל את  כל אזור לטרון.

בחמישה למאי 1950, עלה על הקרקע קבוץ נחשון, בגבול שטח ההפקר, במקום שנקרא אז משלט 2. הירדנים בתקופה ההיא עיבדו את האדמות בשטח ההפקר דבר שגרם לסכסוכים. ניסיונות לפטרולים  משותפים עלו בתוהו.

בשנים – 1951-1952, היו  הרבה  תקריות עם  מסתננים, גניבות, ופגיעה בקו המים. נעשו ניסיונות למנוע זאת על ידי מיקוש, מאמצים אלו עלו בנפילתו של חבר הקיבוץ דב נוידרפר שעסק במיקוש השטח.

כל אדמות המנזר נכללו בשטח ההפקר והיה הסכם בין מנזר לטרון וקבוץ נחשון לעיבוד  הקרקעות והעברת יבול שנתית.

ב-1965-  נעשה  ניסיון  לחלוקת  שטח ההפקר "דה-פקטו".

במסגרת  הסכסוכים  נעשו  ניסיונות  לגיוס  טרקטורים  רבים  גם  מצדנו וגם מצדם, לחברי  שעלבים  ניתן אישור מיוחד על ידי הרב גורן לעבוד בשבת.

בשטח  ההפקר הייתה מלחמת טרקטורים שכללה חילופי יריות  עם שני נפגעים  מצדנו.

שצ‘ופק מנחשון, וחבר מקיבוץ צרעה. בחסות  האו"ם הוכרז על הפסקת אש שלא החזיקה  מעמד ולא ניתן היה להגיע להסכם חד משמעי לגבי מעמדו של שטח ההפקר, גם התערבות   של  בתי המשפט לא  פתרה את הבעיה. הסכם אחרון  עם המנזר בחסות האו"ם היה ב-יוני-1966 והיה תקף עד מלחמת ששת הימים.

עם  גמר  המלחמות  עם  הערבים, החלו מלחמות היהודים על חלוקת האדמות הראויות  לעיבוד. תנועת  המושבים  הייתה  מעורבת  בעניין, ודרשה שטחים לעיבוד עבור המושבים, למרות שבכל השנים לפני מלחמת ששת הימים השטח עובד ע"י הקיבוצים בלבד.

ביומנו  של  אב  המנזר היה כתוב: "תוך  45 דקות נפלה מובלעת  לטרון ומצאנו  עצמנו  תחת שלטון ישראל".

המפגש הפעם היה פתוח לכלל החברים והייתה נוכחות של כ-40 חברים. וכרגיל המפגש  היה  מלווה בכיבוד ושתיה כמיטב המסורת.

 נכתב  על  ידי  דליה נווה.תחת אש, כתב, תושב ואב 11/14
הרצה אלמוג בוקר חבר קיבוץ זיקים וכתב ערוץ 10
אם חשבתם שאחרי מבצע "צוק איתן" חזר השקט לאזור עוטף עזה, אז חשבתם. בפועל הדברים שונים. כך שמענו ולמדנו ביום חמישי (27/11/14) בשעות הערב, כאשר התאספנו במועדון, מפי אלמוג בוקר, כתב ערוץ 10 שסיפר על המבצע, כפי שחווה אותו. אלמוג באר שבעי לשעבר, חפש איכות חיים ובחר לעבור לפני מספר שנים לקיבוץ זיקים. ים, נוף מרהיב וסביבה חברתית תומכת, כל אלא לא הכינו אותו להיותו כתב חצוי בתחושותיו, כשבמקביל לשידוריו מעוטף עזה, הוא קשוב ודואג למשפחתו ולחברים שנשארו בזיקים. לפיכך הוא קרא לערב:  "תחת אש, כתב, תושב ואב".

קשה לסקר אירועים כאלה ללא מעורבות רגשית. באחד המקרים נשלח אלמוג, לבית החולים סורוקה ושם פגש בבחורה שחיפשה את החבר שלה שנפצע בתוככי הרצועה. אלמוג פסק באותם רגעים מלהיות כתב ונרתם לעזרתה כדי למצוא את חברה. כאשר התברר שהבחור אינו שם, סברה הבחורה שמשמעות הדבר שהוא נהרג. פה הפעיל אלמוג את קשריו וברר בעזרת כתבת הבריאות של הערוץ שהבחור פצוע ונמצא בבילינסון. ההרגשה הטובה שעשה משהו למען מישהו  נתנה לו את הכוחות להמשיך ולדווח למרות הקשיים.
הערב המרתק הסתיים לאחר שרשות השאלה נתנה לחברים, כשאלמוג מצדו עונה על כל שאלה ושאלה. אין ספק שהיה זה ערב מהנה ומעניין.

חן חן לחן – תודות לחן רכז ועדת התרבות שארגן והפיק את הערב. לדבריו מאז שקבל את המינוי פונים אליו, אנשים רבים המעוניינים להגיע לנחשון כדי להופיע  או להרצות. כמובן שמגבלת התקציב והסכומים האסטרונומים, שמבקשים עבור ערב בקיבוץ, מונעים ממנו להזמינם. נכון לעכשיו, ועדת תרבות, מתכנסת ביום ראשון הקרוב כדי לתכנן את אירועי החנוכה. סיכום שנת 2014


קצת יותר משנה חלפה מאז נכנסתי לתפקיד רכז התרבות של הקיבוץ, וברצוני לסכם שנה של פעילות ולהציג תכניותיי לשנה הבאה.

אני חייב להודות שנכנסתי לתפקיד עם לא מעט חששות, אבל נתקלתי בקהילה תומכת ומפרגנת ובחברים שמוכנים לתת יד ולהירתם לעשיה ולתרומה לקהילה. ובעיקר, ראיתי שלמרות המחלוקות ולמרות המריבות שיש לפעמים בין החברים, יש לנו קהילה מקסימה שמורכבת מאנשים שרוצים ושנהנים לבלות יחד הן בחגים והם בפעילויות אחרות, וזה לדעתי הדבר החשוב ביותר.

שנת 2014 הייתה מלא בפעילויות, ולצערי חלק ממה שתוכנן לא יצא אל הפועל מסיבות שונות.

במהלך השנה נרתמו חברים רבים ותרמו מזמנם וממרצם על מנת לתכנן, לדחוף, לסחוב, לקשט ולפרק, וכל זה על מנת שיהיו חגים מקסימים ומועדים אחרים.

לא אנקוב בשמות העושים במלאכה מכיוון ובאמת ההתגייסות הייתה מרשימה ואני לא רוצה לפגוע באיש,  אבל ברצוני לנצל את ההזדמנות זו ולהודות לכווווווווולם.

בימים אלו מתכנסת ועדת תרבות חדשה לתכנון שנת 2015. בוועדה חברים, בנוסף אליי, נגה שמע, אילת ששון, אבנר מנשה ויואב בארי.

חברים נוספים אשר מעוניינים להצטרף ולקחת חלק, הן בעשיה והן בתכנון, מוזמנים להתקשר אליי ויתקבלו בברכה.

גם במידה ויש לכם רק רעיון או מחשבה או הצעה אשמח לשמוע.

תודה על שנה מקסימה

 

חן

052-4053338

 

 

 

 


חזרה למעלה הדפסה שלח למייל הוסף למועדפים הפוך לדף הבית