תרבות
תמונת השבוע
לתמונות הקודמות
כניסה לחברים
חדש באתר
טיול קיבוץ 2018
טיול לדרום בהשתתפות מעל ל 200 חברים וילדים....
התבליט של שושנה
סרטון חדש על התבליט של שושנה מראשית ימיו ועד שהגיע למנוחה ולנחלה ליד משרדי הקיבוץ...
מחנה לטרון ופריצת הדרך לירושלים
פוגל על רקע עמדת הכניסה למחנה לטרון ב מספר על המחנה ובהמשך על פריצת הדרך לירושלים...
בין חברים
ערב מרגש שנערך במועדון בהנחייתה של רותי לב ובהשתתפות קהל רב מכל שכבות הקהילה...
פתיחה מפתיעה
במהלך מסיבת ראש השנה שנערכה ביום שני 10/8/18 נפתחו הממטרות, שכן זה היום שלהן, לצורך השקיית הדשא. למזלם של הנוכחים - דוד שוב שהיה במקום סגר את ברז המים והציל את המצב.
קבלת ראש השנה במשלט 9/18
ביום ד‘ 5/9 נערכה במשלט קבלת חג מלאת הפתעות גם למארגנים....
מאגר נחשון 8/18
לאחר שנים רבות של השקיית שדות נחשון בשטחים ליד כפר מנחם הקרויים "משקי ההר", עבר השנה המאגר שיפוץ והגדלה. יונתן המנהל העסקי מספר על המאגר ועל דברים נוספים.
פרידה מיזהר במשלט 7/18
לאחר שש שנים בתפקיד יו"ר הקיבוץ יזהר מסיים את תפקידו ומעביר את המקל לבא אחריו...
אולימפיאדה 1989
אהל ראשונים
חנוכת אתר "אהל הראשונים" בנחשון
היום הראשון שלי..
חברים מספרים על חווית היום הראשון שלהם בנחשון ועוד...
פליליסט של סרטי שושנה
אוסף של סרטים שיצרה וערכה שושנה לב במשך השנים...
ניר שחם ויקב שורק
בפאתי חצר הקיבוץ שוכן לו יקב שורק. יחודו של יקב זה הוא בהיותו בי"ס לעשיית יין. ניר מספר על היקב וקצת על עצמו...
הפרלמנט בספריה
כל יום שישי מתכנסים הספרניות וחברים נוספים בספריה ודנים בהוויות העולם הספרותי ועולמות אחרים...
תיבת קינון של תנשמות
אחת מאלפי תיבות הקינון שהוקמו במסגרת המיזם הלאומי להדברה ביולוגית באזורים חקלאיים ושנועדו לעודד נוכחות של תנשמות ובזים. צלם: מולי.
החורני האחרון
יהודה, איציק, גילה, קיש, שוש, שירלי, דוד, שלומית ופוגל.
סובב הכנרת
חיה ושדמי, שלומית, זכריה, גילה, קיש, פוגל דוד ואיציק ניב - יצאו למסע של קדושה שמים ומים סובב הכנרת עם המדריכה אסתר שמואלי....
צריף החמישייה
ישן בפני חדש תוציאו
קומביין האבטיחים
אוגוסט 2017 - החל קטיף האבטיחים בשדותינו.
תרבותחגיםשבועות
שבועות של פעם / נעמה ויוסי מ. 20/06/2016

נעמה – פעם, שיאו של חג השבועות בנחשון, היה היציאה לשדות. היו מתאספים ליד חדר האוכל או מחסן האספקה, עולים על הפלטפורמות (עגלות), ונוסעים לשדה. הנסיעה למקום האירוע, כשבדרך חוזים במראה המרהיב של השדות והמטעים, פסיפס של צבעים משובבי לב  ומרוממי נפש, הייתה ללא ספק חלק חשוב, משמעותי ומרגש בחג. מבעוד מועד הוכנה במה, עליה שלטים עם סיסמאות של החג, ומעוטרת בשיבולים ובירק. נערך טכס, שכלל שירה וריקודים של הילדים והמבוגרים, כשיאו היה הבאת הביכורים. הייתה תחרות בין הענפים, מי יביא את המשלוח היפה והמכובד ביותר. ענף הדיר הביא טלאים רכים, שזה עתה נולדו ופעו במתיקות, הלול - תרנגולות שהוצאו למספר שעות מסוללות ההטלה, ההודים – המנפנפים בגאווה את אברותיהם, ועונים כשנשאלים מתי פורים: אדר, אדר, אדר... המטעים – פירות העונה והשלחין-ירקות מגן הירק.

הורי הוותיקים - נטלו חלק מעשי באירוע. רבים הגיעו לפני החג, ולעתים לנו אצל ילדיהם. בקיבוץ שררה אווירת חג. באחת הפעמים, לפני שנולדו ראשוני  הילדים, חגגו את החג יחד עם גרעין המייסדים של קיבוץ הראל, באמצע הדרך בין נחשון להראל.  לדברי נעמה, זאת הפעם היחידה שהיה שיתוף פעולה בין הקיבוצים. בדרך כלל היחסים היו מסוג אחר...

ציף ציף וצף צף – באחד הימים נעמה הלכה עם ילדי קבוצת לימון לטייל לכיוון המדגרה. (היום הנגריה של יעקב). בדיוק הביאו למקום אפרוחים של הודים.  הילדים התעקשו לקחת שני אפרוחים, שנראו במצב לא טוב. נעמה לא התלהבה, אבל נכנעה ללחץ הילדים. האפרוחים הובאו בהתלהבות לבית הילדים, ושם גדלו ושמנו, עד שהיה צורך להוציאם לתא בחצר. יום אחד, אחד הילדים שהביא אוכל לזוג ההודים, שכח לסגור את הדלת, והצמד, ששאף אלי דרור, החליט לצאת ולטייל ברחבי הקיבוץ. אבל לרוע מזלו לא כל מי שהסתובב בחצר הקיבוץ היה שוחר שלום. ענף הדיר הסתייע בכלבים, כדי להוביל את הצאן לחליבה ולמרעה. המפורסם בשירותו בדיר היה סרג‘נט, כלב רועים, שמילא את תפקידו נאמנה. יום יום יצא עם הכבשים לשדות המרעה, ועם חזרת העדר ומיונו לסככות היה נשכב אפרקדן לנוח מעמל היום. למזלו הרע של זוג ההודים, הוא פגש את סרג‘נט על אם הדרך מפגש שהסתיים בתוצאות קטלניות ביותר. רכז הדיר בימים ההם, חש רגשי אשמה על מעשיו של סרג‘נט. הוא מיהר לסככות ההודים, והביא צמד חמד דומה להפליא לזוג הקודם, וכל זאת בלי שהילדים ידעו על שהתרחש. בחג השבועות הביאו הילדים את חיות טיפוחיהם – ציף ציף וצף צף בשמחה כביכורי הגן.

יוסי מוצ‘ניקיוסי זוכר תחרויות שנערכו משבועות בעבר, למשל: נסיעה אחורה עם טרקטור ועגלה, קפיצות, כשהקופץ נמצא עם שתי רגליו בתוך שק. תמיד היה מגיע לשטח קומביין, שהיה מדגים קציר, כשהגרעינים שנקצרו הושמו על הבמה ברוב פאר והדר. עובדי השלחין נהגו להביא טרקטור עם מרסס שהיה מרסס בשובבות מים את הקהל. ביכורים נוספים היו של משק הילדים. היו מעמיסים על העגלה המקושטת והרתומה לחמור ואת בעלי החיים החמודים  שגידלו במסירות ובאהבה רבה. עם סיום הבאת הביכורים, הגזבר היה צריך לפדות את הביכורים על פי ערכם, ולהעביר את הכסף לקניית מצרכים חיוניים. במשך השנים הצטרפו לביכורים בחן רב גם הענפים הלא חקלאים כגון המטבח והקומונה.

ישבועות 2016 / יפעת 13/06/2016

כל כך מהר הגיעה התקופה הזו בשנה. בה החיטה נקצרה, החמניות מבשילות, והימים מתארכים. ואיתה מגיע גם חג שבועות.
שוב, קיבוץ נחשון, על משפחתו המורחבת וחבריו התכנס בדשא מול חדר אוכל לחגוג יחד. הצוות המסורתי הופרט, ועדין בניצוחם של נגה שדה וחן נאמן גויסו חברים רבים כדי, להקים, לקשט, לתכנן, להופיע, לחתוך, לערוך ולחסל הכל ברגע. השולחנות היו עמוסי כל-טוב, שפע של צבעים וטעמים, מעשה ידינו להתפאר.
חג שבועות הינו בהחלט אחד מאבני הדרך של קהילה במיטבה. את הערב הנחתה בקלילות רבה וחן אסנת בארי, הילדים רקדו, והפעם גם ניגנו. גם הנערות הצעירות שעובדות כל השנה עם גאיה העלו ריקוד עליו הן עובדות חודשים. ואפילו עוד היה ניתן למצוא כמה אימהות אשר עדין מוכנות לפזז על הבמה. זו השנה השלישית שבה עולים מסיימי י"ב לבמה, מבורכים על ידי אחד ההורים ומקבלים שי צנוע מוועדת תרבות. המסיימים - נעה מוראד, גל בן יצחק, מתן דוק, יובל שדה, גלי אליאס, רוני ולדמן, תום מוזס וניתאי אפרים - קהילת נחשון מאחלת לכם דרך צלחה בשנת השרות ובגיוס לצה״ל. ואחריהם עולים הביכורים האמתיים של הקהילה - התינוקות החדשים - כן ירבו!!
את הערב מסיימים בהרקדה ענקית, אשר לאט לאט גוועת עם חשכת הלילה.
תודה לכל העוסקים במלאכה. לשמחת כולנו הם רבים מכדי לציינם, אך נזכיר כי ביניהם היו ילדים צעירים שעמלו קשה, הורים רבים, ואף סבים צעירים וותיקים.
מי ייתן ורק נזכה לשמוח יחד!שבועות 2015 24/05/2015

סיכומים, הופעות, ביכורים וחגיגה לצמחונים.
ברוב עם, נערכה גם השנה מסיבת שבועות על הרחבה שליד חדר האוכל. משני צידי הפשתגון נערכו שולחנות עמוסי תקרובת , שהוכנו באהבה ובנדיבות ע"י חברי הקיבוץ ואורחיהם. במרכז ניצבה הבמה המקושטת, ולצידה הקלנועיות שעוטרו בטוב טעם לטובת התחרות המסורתית. על הדשא נפרסו מחצלות, ובחזית נשמרו שולחנות לוותיקי נחשון. האירוע נפתח במיטב מטעמים עתירי הפתעות שהיו חגיגה גסטרונומית לצמחונים הרבים שבינינו.

"גם אנו בנחשון, זרענו...", פתחה מירב,  מנחת הערב, והזמינה את יונתן, המנהל העסקי לספר על ביכורי הקיבוץ.  יונתן ציין את העובדה, ששבועות הינו חג חקלאי, וניצל את ההזדמנות להודות לכל הצוותים העמלים בחקלאות ובשאר ענפי המשק. הוא ציין שהשנה סיימנו שנה חקלאית טובה מאד, שבה נהנינו מיבולים טובים וממחירי שיא, התוצאות המקצועיות והכלכליות היו מצוינות, בבעלי הכנף, בגידולי השדה ובשקדים. בדיר היו הישגים מקצועיים טובים מאד, ושיפור משמעותי ברווחיות הענף. בכרם, אנו בתהליך של נטיעה מחדש ושינוי משמעותי. מסביבנו שדות החיטה הזהובים כשהשיבולים כורעות תחת נטל הגרעינים כי רב, מצפות לקציר המיוחל, ולצידם גידולי הקיץ הירוקים, השקדים, הכרם, והכותנה.

לאחר סיכום השנה, החל החלק האמנותי, שכלל ריקודים מלאי חן של ילדי הגן והמרכזים.  בהמשך הוכרז על משפחת שדה, חיה ושדמי, כבעלי הקלנועית המקושטת ביותר. ילדי כתה ו‘ העניקו שי למסיימי יב היוצאים לדרך חדשה. ריקי בירכה אותם בשם ההורים. "מגוזלים קטנים הפכתם לאנשים בוגרים! עוד רגע פורשים כנפים ועוברים לשלב אחר בחיים". "עומר הצעיר בחבורה, שובב גדול עם לב זהב, יוצא למסלול נחל בשדה בוקר, ובעוד שנה מתגייס. טל-התלמידה השקדנית בחבורה, מציבה מטרה ועומדת בה, חברה אמיתית המוכנה לעזור תמיד. בקרוב מתחילה שנת שירות, המשך למסלול הדרכה בשומר הצעיר. דקלה, מבחוץ בוגרת מבפנים ילדה, אוהבת לשיר, מצליחה בלהקה. ביולי הקרוב מתגייסת לצבא. יעלי – הלוחשת לסוסים, טיפול בסוסים זאת אהבת חייה. ילדה קטנה גדולה, חברה אמתית,. בסתיו מתגייסת לצבא".

את הערב סיימו הביכורים המשמעותיים של השנה. תחילה בצורת מצגת  שערכה הילה שצ‘ופק, ולאחריה עלו התינוקות שנולדו במשך השנה, חבוקים בזרועות הוריהם הגאים. הערב הסתיים במחול על הרחבה, בהנחיית מרקיד מלהיב, שבאמצעותו התלכדו הדורות בריקודים מסעירים.  

כ-400 איש איש וטף, חברים ואורחים, השתתפו ונהנו ממסיבת השבועות. וכל זאת לא היה קורה לולא האנשים שהשקיעו מזמנם ומרצם לארגון הערב:

ויבואו על התודות:

צוות חג השבועות: מירב שם טוב/הירש, יפעת שפטס, נגה שמע, חן נאמן, הילה שצ‘ופק, יעלי רוזנברג, עירית פלג.

הגברה: אילי נאור, ליעד אשכנזי.

הופעות: ריקי כהן – העמדת הריקוד של ילדי גן רקפת. יפעת ואביגייל – שירת "הבאנו סלינו על כתפינו" של ילדי המרכז הצעיר. אלה ראובינוף וגיל ששון – ריקוד בנות המרכז הצעיר. גאיה דוק – כוריאוגרפיה לריקוד הבנות הגדולות של המרכז. צביה לזר ויפעת שפטס – ריקוד חברות הקיבוץ. כמובן כל המשתתפים בהופעות: ילדי הגן המרכז וחברות הקיבוץ.

עזרה טכנית בניה ופריקה: חן נאמן, יואב בארי אבנר מנשה. תמיר כהן, כמו כן, הילדים הנמרצים השמחים לעזור בכל אירוע: שי נאמן, איתמר מוראד ואורי שמע.

קישוטים על השולחנות: הגיעה במיוחד מחו"ל הלית נאמן.

הכנת המזון: שרון דוק, אופיר מוראד, שירי שוויצר/גל, ענת לב.

פינת יצירה: מירה קבילו.

פינת שזירת פרחים: מיכל אלון.

 


תחרות הקלנועיות 06/06/2014

אלאן טיים, ממציא הקלנועית בשנת 1968, לא שער, עד כמה השפעה תהיה להמצאתו, על קיבוץ נחשון ואף על רבים וטובים בכל רחבי הגלובוס. אלאן רצה בסך הכל לעזור לבן משפחה שחלה בטרשת נפוצה. בתחילה, בקיבוץ, כולם הלכו ברגל. הישוב היה קטן, המרחקים קצרים, והציבור היה במלוא אונו. עם השמע צלצול הפעמון ליד חדר האוכל זרמו נהרות החברים בשבילים המעטים שהיו לעבר חדר האוכל. הזמן עשה את שלו המרחקים גדלו, האנשים התבגרו והגבעה גבהה. תחילה החלו לצוץ האופניים, אצל חלק מהאנשים גם לספורט, ובמקביל הופיעו האופנועים. אלו שמשו בעיקר את בעלי המלאכה. חשמלאי, נגר, מוסכניק, איש מים ועוד.
הקלנועית הראשונה בנחשון הייתה מעשה ידיו של יחזקאל. מחלקי אלומיניום, שידעו ימים יפים יותר, הוא בנה רכב חשמלי שנקרא קארטינג. כאשר שברתי את רגלי השמאלית, כתוצאה מקפיצה מקטפת, שאיבדה את בלמיה, בעליה התלולה למשמר דוד, קפץ הקיבוץ על המציאה - בחר בי למזכיר הקיבוץ, כדי אוכל לנוע ברחבי הקיבוץ, עם גבס על רגלי, קיבלתי רכב צמוד, את הקארטינג שבנה יחזקאל.
השנים עברו, חלפו לתושבי המקום הצטרפו הורי חברים, אשר בחרו לעשות את הפרק האחרון של חייהם יחד עם הבן או הבת שהיו חברי נחשון. אמי שהגיעה לקיבוץ יחד עם אבי בשנת 85 למאה הקודמת, רכשה בהשפעתי והשפעת אחי קלנועית משומשת כדי שתוכל להגיע מדירתה באזור הקומונה לדירתנו בשכונת לטרון. היות ולא נהגה בכלי רכב כל שהוא במהלך חייה, נפלה המשימה על נכדיה שמלאו אותה ברצון ובהנאה רבה.
הזמן עשה את שלו וותיקי הקיבוץ, לא נעשו צעירים יותר. אחד אחרי השני הצטרפו לקהילת הנוהגים ברכב זה. תחילה, הקלנועיות היו של הקיבוץ ותחת פיקודו של סדרן הרכב שדאג לתיקונים וטיפולים בקלנועיות. כל שנה במסגרת התוכנית השנתית, הוקצב סכום, ונקנה רכב כזה לטובת ציבור הנזקקים, כשכרגיל הקצב אינו עונה על הדרישות. עם פרוץ השינוי הפכו הקלנועיות לעניין אישי של כל המעוניין בכלי תחבורה זה.
הקלנועית הראשונות היו עם גלגלי אופניים, כלומר עם פנימית והרבו להתפנצ‘ר, דבר שהיה מטרד לא קטן. נכון להיום הקלנועיות החדשות הן רכב שימושי ואיכותי. יש לציין שאזורי החניה של הקלנועיות מתחילים להיות צרים מהכיל את כל הצי. בימי חמישי כאשר נערכת בחדר האוכל ארוחת הצהריים המסורתית של הוותיקים, והנוכחות כמעט מלאה, קשה כבר לפלס את הדרך. אני מקווה שוועדת תכנון האחראית על פני הקיבוץ לוקחת בחשבון את נגישות הקלנועיות לכל מקום בקיבוץ.
צוות חג השבועות, ברצונו להפתיע ולגוון את אירועי החג, החליט להכריז על תחרות הקלנועית המקושטת. מספר חברים נענו לאתגר וכמיטב חושם היצירתי קשטו ופארו את הקלנועית. בשעות הערב של יום שלישי זרמו מכל קצווי הקיבוץ, ככלה וחתן הנכנסים לחופתם, והתייצבו באזור הפשתגון למבחן השופטים.  לאחר התלבטויות רבות והכרעה לא קלה בחר צוות השופטים בקלנועית של דליה ואברהם כקלנועית המנצחת בתחרות הקלנועית המקושטת. הזוכים קיבלו סלסלה עם הפתעות ותעודה המציינת את הזכייה. התעודה המרשימה נתלתה בכניסה לביתם של הזוג נווה. דליה ציינה שהיא רואה בתעודה, יותר מאשר פרס לזוכים, דבר הממחיש ומבטא יותר מכל את ההשקעה והעמל הרב של צוות החג.
לילך סעדה: מקסים ומרגש, ברגע שהגיעה הקלנועית הראשונה, ליבי פעם, התרגשתי עד דמעות, באמת מרגשת ההשקעה של כולם, הרגשתי שנתנו מקום גם לוותיקים בחג הזה, נתנו להם במה, באמת מכל הלב והם לקחו את העניין ברצינות רבה, כל הכבוד לכולם, ישר כח!!!שבועות 2014 04/06/2014
זוכי התחרות - דליה ואברהם


ביום שלישי 3/6 בשעה 18:00, נערכה מסיבת שבועות המסורתית, בדשא וברחבה שליד חדר האוכל. פעם, פעם, לפני שנים רבות, היינו יוצאים לשדות, וכל ענף היה מביא מפרי עמלו. הדיר - טלאים קטנים, ארן - שקים, הפרדס - תפוזים וכדומה. היום כשמספר הענפים והפעילויות הצטמצם החג עבר גם הוא שינוי. בזכות הצוות הצעיר והנמרץ המסורת נמשכת, אם כי בצורה שונה, אבל  לא פחות מרנינה ומענגת. קיבלנו תגובות  נלהבות ממספר חברים. פרסמנו  כלשונן.

כלילה
היה מקסים, ערב מהנה עם הרבה חברים ואורחים, הרבה שמחה בלב וריקודי עם לקינוח שסחפו את כולם, מבוגרים וילדים כאחד, כל הכבוד לצוות המנצח של החג!
קיש ברך בשם מרכז המשק, ריקוד ילדי גן רקפת, שיר של ילדי כיתה א‘, ריקוד של בנות המרכז, ברכו את בוגרי י"ב עם סיום לימודיהם, סרט על התינוקות החדשים שנולדו השנה, (ובנימה אישית, יובל שלנו הוא התינוק הראשון שנולד השנה), לאחר הקרנת הסרט עלו ההורים עם הביכורים המתוקים שלהם. היו פינות יצירה היה אוכל טעים שהכינו חברים, הכל היה בטוב טעם ונעים מאוד. ההרקדה הייתה רעיון נפלא, המון חברים עזרו בפינוי וחיסול, היה כיף. הייתה הפתעה נוספת, צלם מגנטים, כך שיש מזכרת משפחתית לכולם, עברו איתו וצילמו משפחה,משפחה. מקווה שלא שכחתי כלום. הכל היה נפלא, והכי התמוגגתי מהסרט על התינוקות כי יובל הוא התינוק הראשון של השנה, ואני סבתא גאה. חג שמח!

עמית בז‘רנו
מעולה!!!
אוכל מעולה ובשפע, הרבה אנשים בלבן, שמחה באוויר, טקס מושקע ומתוקתק. הרגשה של היום שאחרי משבר ההפרטה. חסרו קצת הממורמרים שאחרוניהם נשארו אתמול במכלאות הפרטיות שלהם ונתנו דרור לאווירה החיובית ששלטה בקהל.

דיקלה כהן
היה ממש אחלה! בעיקר מהריקודים בסוף, והקטע של היודבתניקים היה יפה !!

הדס מוזס
לא הייתי אבל שמעתי שבחים. כל הכבוד לצוות!!

יונתן וייזל
טוב מאוד(:

לילך סעדה
נהניתי מהאווירה הטובה, מכמות האנשים, מכל מה שנקרא ערב שבועות בקיבוץ נחשון, קרענו את עצמינו הצוות, אבל יש אנחת רווחה וסיפוק אדיר.

זהר שני
כל הכבוד לנבחרת הבנות שמארגנת כבר כמה שנים את החג, היה מוצלח ומרגש עם המון חשיבה והשקעה!! הריקוד של הילדות ריגש עד דמעות ושל הבוגרות היו משגע!

יואב בארי
כל הכבוד לצוות המארגן ולחן נאמן!!שבועות 2014

שבועות 2013 14.05

על מרחבי הדשא ליד הפישתגון נערכה מסיבת-השבועות. הטכס, שהונחה ע"י מירב הירש, כלל ריקודים מהממים של ילדי הקיבוץ ובנות הארבעים-פלוס. קיש הקריא את דברי המנהל-העסקי, שנבצר ממנו להגיע. הקהל נהנה מהמפגש עם כלל הציבור, חברים ואורחי, וטעם בהנאה רבה את המטעמים שהוכנו ע"י המשפחות. כדי להיכנס לאווירת החג והאירוע ערכה מירב לקהל סדנת נשימות קצרה, ושיכנעה אותנו שזה הזמן להיות מאושרים. ואי-אפשר בלי ביכורים. ארבע משפחות הגדילו את אוכלוסיית נחשון ועפ"י המסורת הציגו את ה"תוצרת" בפני הקהל. לסיום הוגשו עוגות והקהל פצח בריקודי-עם סוערים. 

תודות !!! לצוות-החג: לילך סעדה, נאווה נאור, מירב הירש, איילת ששון, יפעת שפטס וג‘יין עוזרי -  המתמידות שנה אחר שנה לחדש ולשמר את הביחד.
תודות !!! לעורכים ולמחסלים הרבים, שבלעדיהם אי-אפשר: אופיר, תמיר, פיני, רמי, ליאור, יובל, אבנר, עמית, עדי, עופר, עומרי, ניב ובר המהממים. 
תודות !!! לכל המשתתפים - הצעירים והמבוגרים.

המודים עם הרבה הערכה: יפעת, הקהל, האורחים וצוות החג.


תמונות מחגיגת השבועות


משפחת נאמן המורחבת
מנחת הערב - מירב הירש
המוני בית נחשון במהלך הארוע
חזרה למעלה הדפסה שלח למייל הוסף למועדפים הפוך לדף הבית