על הקיבוץ
אודות האתר 3/2013 ציוני דרך מנהלת הקיבוץ מבנה אירגוני איך להגיע לקיבוץ נחשון מפת הקיבוץ אגדות והגדות המקום על כלבים וחיות אחרות על שמו של הקיבוץ שישי בערב הפרלמנט חידת החודש מה נשמע? מה קורה? זוטות עושים טוב המלצות חברים HOT הטיפ של רן גדוד היער על כלבים וחיות אחרות ציפורי נחשון זריחה במצדה סיפורי חברת הילדים מולי בדרכים גן העדן של ארז צ‘פלינסקי ועליזה השבוע בקיבוץ הארצי סיפורי יזהר ניבים דוברים זוטות מהארכיון אגדות 2015 אגדות 2014 על אגדות המקום אזהרה לקורא המקומי לפני המבול משחקים בקבוץ מקרה גבול ריח השדה וילדע חיעס בתוך המשפחה אגדות המקום דור 2 כולם חכמים כולם איזה טיפוס ! סודות המטבח או-טו-טו שאר ירקות קפה קפה על האתר
תמונת השבוע
לתמונות הקודמות
כניסה לחברים
חדש באתר
פרידה מיזהר במשלט 7/18
לאחר שש שנים בתפקיד יו"ר הקיבוץ יזהר מסיים את תפקידו ומעביר את המקל לבא אחריו...
אולימפיאדה 1989
אהל ראשונים
חנוכת אתר "אהל הראשונים" בנחשון
היום הראשון שלי..
חברים מספרים על חווית היום הראשון שלהם בנחשון ועוד...
פליליסט של סרטי שושנה
אוסף של סרטים שיצרה וערכה שושנה לב במשך השנים...
ניר שחם ויקב שורק
בפאתי חצר הקיבוץ שוכן לו יקב שורק. יחודו של יקב זה הוא בהיותו בי"ס לעשיית יין. ניר מספר על היקב וקצת על עצמו...
הפרלמנט בספריה
כל יום שישי מתכנסים הספרניות וחברים נוספים בספריה ודנים בהוויות העולם הספרותי ועולמות אחרים...
תיבת קונון של תנשמות
אחת מאלפי תיבות הקינון שהוקמו במסגרת המיזם הלאומי להדברה ביולוגית באזורים חקלאיים ושנועדו לעודד נוכחות של תנשמות ובזים. צלם: מולי.
החורני האחרון
יהודה, איציק, גילה, קיש, שוש, שירלי, דוד, שלומית ופוגל.
סובב הכנרת
חיה ושדמי, שלומית, זכריה, גילה, קיש, פוגל דוד ואיציק ניב - יצאו למסע של קדושה שמים ומים סובב הכנרת עם המדריכה אסתר שמואלי....
צריף החמישייה
ישן בפני חדש תוציאו
קומביין האבטיחים
אוגוסט 2017 - החל קטיף האבטיחים בשדותינו.
על הקיבוץאגדות והגדות המקוםעל כלבים וחיות אחרות
מיה - כלבתם של דפני וגיורא 8/18

 

שם הכלבה?: מיה  

גדלה אצל? דפני וגיורא ויזל.

למה קראו לה מיה ? ג‘ו, אשתו של גדי, מצאה אותה בצומת מסמיה, ויחד עם גדי החליטו שהדבר הנכון לעשות הוא לקרוא לה ע"ש המקום בו נמצאה ,אבל לקצר את השם, שכן לא נראה להם שמסמיה הוא שם מתאים לכלבה.

איך הגיעה אליכם? אשתו של גדי, עבדה בחברה ללווינים בצומת מסמיה. יום אחד ראתה כלבה מסתובבת, ומחפשת את בעליה, שכנראה נטש אותה שם. רחמיה של ג‘ו נכמרו על הכלבה, והיא החליטה לאמצה. גדי וג‘ו גרו בתקופה ההיא במושב כפר הריף, ליד מסמיה, וגדלו את מיה יחד עם חתול. בהמשך החליטו לעבור לאנגליה, ארצה של ג‘ו. שם מקובל שכלב שמגיע לאנגליה מוכנס לחצי שנה של בידוד, למען לא יעביר מחלות וידביק את כלבי הממלכה. היות וג‘ו חששה שמיה לא תשרוד את הבידוד, הם החליטו להעניק אותה כשי לדפני ולגיורא.

מי מוציא את מיה ? עם ילדות כמו שלה, היא מסתדרת לבד. במשך היום מסתובבת חופשי, ובלילה מגיעה לישון בבית. כאשר מזג האוויר בחוץ חם מדי או קר מדי, היא מעדיפה לבלות בבית.

מה לגבי ההפרשות ? עושה את צרכיה בשדה ובצידי הדרכים.

מה מיה אוכלת? מיה אוכלת בונזו, שנקנה אצל מדיוני בטל שחר. היא אוהבת את האוכל שלו, למרות שאינו יקר.

טיפולים וטרינרים ?  עושים לה זריקות נגד כלבת, וטיפולים כנגד קרציות ופשפשים. הטיפול נעשה ע"י הווטרינר של המועצה.

מה הסוג של מיה? מעורב מצוי.

כללי -    מיה נמצאת אצל דפני וגיורא החל משנת 2011, גיורא מציין שהיא כלבה טובה, לא מזיקה. שלוש עד ארבע פעמים במשך השנה גיורא עושה לה גז. מיה שומרת על ביתם בפני התנים, ואף הרחיקה נחש צפע שניסה לחדור לבית.

מאז ומתמיד חייו של גיורא היו שזורים בגידול כלבים. הראשון היה "טומי", כלב שחור מאורך בעל אוזניים ארוכות. טומי הצטרף למשפחתו של גיורא בתל אביב, כשהיה בן 14. טומי הצטיין בכך שידע לדאוג לעצמו היטב. היה יורד מהקומה השנייה ברחוב גוש חלב בתל אביב, ופוסע לרחוב דיזינגוף הסמוך. תחילה היה ניגש לקצביה, ושם זלל את מה שזרק לו הקצב. אבל בזאת הוא לא הסתפק. הוא היה ממשיך וחוצה את הרחוב, וניגש למסעדת "פונטדהבלו", מסעדה שסעדו בה סלבס, וביניהם משה דיין. לאחר שטומי מילא את כרסו הוא חזר שבע ומאושר לביתו של גיורא.

כאשר גיורא יצא לצבא, האחריות על טומי עברה להוריו. לאחר מספר שנים, כשגיורא כבר הגיע לקיבוץ, הוא התבשר שטומי גם הוא הופך להיות קיבוצ‘ניק, וזאת בשל העובדה שהעוזרת בבית הוריו הציבה אולטימטום: "או הוא או אני". וזאת בשל העובדה שהוא השיר שערות בכל פינות הבית. טומי היה כלב מים, וכאשר גיורא היה נכנס לים בתל אביב או לבריכה בנחשון, טומי היה מזנק מייד אחריו ושוחה בעקבותיו.

במהלך שירותו של גיורא בצבא הוא הגיע עם קבוצת החלוץ של הגרעין לכרם שלום. שם הוא נשלח לשני קורסים. מפעיל גנרטורים וגם קורס כלבנים, שהיה בכפר סירקין. בהאיחזות היו מספר כלבים, ותפקידו של גיורא היה להאכילם ולדאוג שיתקפו אנשים שמנסים להיכנס לישוב עם כוונות זדון. הצבא סיפק לגיורא מזון בדמות מציות וגולש שפג תוקפם, ולא היו ראויים למאכל אדם. גיורא היה מערבב את המציות עם הגולש ומאכילם.

תקצר היריעה מלספר את כל עלילות גיורא וכלביו, אולי בהזדמנות אחרת.ברוקולי - כלבם של יוגב, עידית ויואב 7/18

כלב זה דבר יקר תרתי משמע...

שם הכלב?: ברוקולי. 

גדל אצל? יוגב, עידית ויואב.

למה? תחילה, כשהגיע והסתובב במרכז הצעיר, הילדים קראו לו דובל‘ה. אבל מספר שבועות לאחר מכן נפטר, למרבה הצער, דב תמיר, ולא היה נעים להם לקרוא לו בשם זה. הווטרינרית בכרמי יוסף איפיינה אותו כבורדר קולי מעורב עם משהו לא מזוהה. יוגב ששמע אותה, הציע ששמו יהיה "ברוקולי", והשם התקבל במשפחה.

איך הגיע אליכם? במשך שבוע הסתובב ברחבי הקיבוץ, לאחר שכנראה מישהו החליט להיפטר ממנו, וכיידוע,  קיבוץ הוא מקום טוב להיות בו כלב... רחמיה של ענת יואב נכמרו עליו, והיא חיפשה לו בעלים. משפחת סלומון/חכימי ידועה כמשפחה אוהבת כלבים, ורק מספר חודשים קודם לכן, נפרדו בצער מכלבתם "טובי", שנפטרה ממחלה קשה. לפיכך היו בשלים לקבל, כלב חדש. בשבוע הראשון הוא כבר פרק להם את כל מה שהיה במרפסת.

מי מוציא את ברוקולי ? בבוקר עידית, ובהמשך היום יואב.

מה לגבי ההפרשות ? ברוקולי הוא כלב נקי, ועושה את צרכיו רק בין השיחים-ולא באזורי המגורים.

מה ברוקולי אוכל? יואב קונה את האוכל הזול ביותר. 20 ק"ג ב-150 ש‘‘ח. את הקניה הוא  עושה בחנות "תנו לחיות לחיות" או במקומות שבהם יש מבצע.

טיפולים וטרינרים ? את ברוקולי חובבים מאד פרעושים, ולפיכך הוא מקבל כדור פעם בחודשיים שעלותו 250 ש‘‘ח. זאת כי כל השיטות האחרות לא עזרו.

מה הסוג של ברוקולי ? הוא בורדר קולי מעורב, אולי עם פוינטר. הוא כלב צייד. הוא מנסה לרדוף אחרי חתולים וכלבים, אבל, לצערו הוא קשור ברצועה. כאשר הוא מריח תנים, הוא ממש משתגע.

הערכה כללית - ברוקולי הוא כלב חכם ונוח לגידול. בלילה הוא ישן כמו תינוק. יש לו מזרן בתוך הבית. למרות שהוא ישן חזק הוא, חש בנחש, שהחליט לאמץ את ביתם. מי יודע מה היה קורה לולא ברוקולי לא היה בבית, ונחש הצפע היה פוגש את אחד מבני המשפחה? כשבני הבית יוצאים לעבודה ולמערכת החינוך, ברוקולי נשאר קשור. כשהוא רוצה אוכל או לצאת לטיול הוא יודע לבקש.

אירועים מיוחדים – בראשית דרכו אצל המשפחה, גדל בקצב מדהים: 2 ק"ג בשבוע. למזלם לא התמיד בקצב הזה. פעם אחת לקה בקלקול קיבה ולפיכך בילה את רוב זמנו קשור במרפסת. דבר זה לא מנע ממנו לקפוץ בעקבות חתול חצוף, שהעז לעבור ליד המרפסת. למזלו החבל היה מספיק ארוך, והצליח לנחות עם שתי רגליים על הקרקע, וכך נמנעה עוגמת נפש רצינית מהמשפחה.

יואב ממליץ בחום לכל משפחה לגדל כלב. הוא מחזיר הרבה מאד אהבה. אכן, נפל בחלקו של ברוקולי מזל גדול, שכה לאימוץ אצל משפחה שכל כך אוהבת כלבים.חומי - כלבם של רותי ומשה 07/18

שם הכלב? חומי, למה? כי צבעו חום.

בן כמה? בן שנתיים, שנתיים וחצי. אצל רותי ומשה הוא מגיל שנה.

איך הגיע אליכם? לענת, אשתו של אילן בננו, יש קשרים עם חנות במושב משמר השבעה. הם מכרו כלבים מהסוג של חומי - אבל הסתבר שהאנשים לא התלהבו מהסוג של חומי ולכן בעלי החנות החליטו לרדת מהסוג הזה ואת שני האחרונים מכרו במחיר מוזל.

מי מטייל עם חומי? גם משה וגם רותי. לפחות פעמיים ביום. הטיול הוא בדרך כלל באזור 
הבריכה.

מה לגבי ההפרשות? הם אוספים את הקקי בשקית ושמים באחד הפחים. משה שמע שיש בפתח תקווה בגנים מתקן עם שקיות ופח אשפה שבו שמים את התוצרת.

מי מטפל בחומי? שניהם, אם כי בעיקר משה. חומי מקבל אוכל ומים פעמיים ביום.

סוג המזון ? חומי מקבל מזון איכותי, וזאת לאחר ששמעו מהווטרינר, נעם ספרן מכרמי יוסף, שמזון טוב הוא ערובה לשמירת בריאות הכלב.

טיפולים ווטרינרים? חומי מקבל חיסונים וטיפול נגד תולעים ע"י הווטרינר.

איזה סוג? מכירים את הכלב המפורסם בייגלה? הוא דקסון קצר שער. חומי משתייך לדקסונים ארוכי השער. צורתו נוצרה במשך מאות שנים, בהן שימש כמביא הצייד לבעליוף לאחר שבעל החיים שנורה נפל שדוד.

מה עוד ? חומי הוא כלב מאד ביתי. גידולו דומה לגידול תינוק. אבל יתרונו בכך, שאין צורך להחליף לו חיתולים  (הוא פוחד מאד מתינוקות...). כבר כשמתקרבים אנשים לבית, הוא פוצח בנביחות. בדרך כלל הוא שוכב על כורסא בבית, אבל כשמישהו נכנס, הוא זוחל אל מתחת למיטות. יש לו רגליים קצרות והוא נראה מצחיק. מחוץ לבית הולכים איתו עם רצועה נמתחת. אין צורך לשים לו חסם, היות וחומי אינו מגלה רצון לנשוך. ("כלב נובח אינו נושך").  משתדלים לא לטייל עמו באזורים המוגדרים כאיזורים עם פוטנציאל למפגש עם כלבים תוקפניים.

באחד הימים פגשו חומי ומשה תן, בסמוך לביתם. חומי, שהרגיש מחוייבות ואחריות לשמור על משה, ניסה לתקוף את התן. יחדיו בכוחות משותפים, הם הצליחו לגרש את הפולש אל מחוץ למחנה.חזרה למעלה הדפסה שלח למייל הוסף למועדפים הפוך לדף הבית