על הקיבוץ
אודות האתר 3/2013 ציוני דרך מנהלת הקיבוץ מבנה אירגוני איך להגיע לקיבוץ נחשון מפת הקיבוץ אגדות והגדות המקום על כלבים וחיות אחרות על שמו של הקיבוץ שישי בערב הפרלמנט חידת החודש מה נשמע? מה קורה? זוטות עושים טוב המלצות חברים HOT הטיפ של רן גדוד היער על כלבים וחיות אחרות ציפורי נחשון זריחה במצדה סיפורי חברת הילדים מולי בדרכים גן העדן של ארז צ‘פלינסקי ועליזה השבוע בקיבוץ הארצי סיפורי יזהר ניבים דוברים זוטות מהארכיון אגדות 2015 אגדות 2014 על אגדות המקום אזהרה לקורא המקומי לפני המבול משחקים בקבוץ מקרה גבול ריח השדה וילדע חיעס בתוך המשפחה אגדות המקום דור 2 כולם חכמים כולם איזה טיפוס ! סודות המטבח או-טו-טו שאר ירקות קפה קפה על האתר
תמונת השבוע
לתמונות הקודמות
כניסה לחברים
חדש באתר
סיור חנוכיות
סיור חנוכיות ברובע היהודי בירושלים
ביום חמישי ה 7/12 חול המועד נצא לסיור חנוכיות....
זריעת החיטה נובמבר 2018
הגשם כבר מטפטף והפלחים ממהרים לזרוע את החיטה....
אוקטובר 2018
הריסת הנשקייה, זיכרונות על משק הילדים, עשיית הפיצות ועוד...
היום הראשון שלי בנחשון
סיפוריהם של חברים על היום הראשון שלהם בנחשון...
מרוץ תנ"ך תש"ח
בכל שנה בתקופה זאת נערך בשדות נחשון וברחבי המועצה מרוץ תנ"ך תש"ח...
טיול קיבוץ 2018
טיול לדרום בהשתתפות מעל ל 200 חברים וילדים....
התבליט של שושנה
סרטון חדש על התבליט של שושנה מראשית ימיו ועד שהגיע למנוחה ולנחלה ליד משרדי הקיבוץ...
מחנה לטרון ופריצת הדרך לירושלים
פוגל על רקע עמדת הכניסה למחנה לטרון ב מספר על המחנה ובהמשך על פריצת הדרך לירושלים...
בין חברים
ערב מרגש שנערך במועדון בהנחייתה של רותי לב ובהשתתפות קהל רב מכל שכבות הקהילה...
פתיחה מפתיעה
במהלך מסיבת ראש השנה שנערכה ביום שני 10/8/18 נפתחו הממטרות, שכן זה היום שלהן, לצורך השקיית הדשא. למזלם של הנוכחים - דוד שוב שהיה במקום סגר את ברז המים והציל את המצב.
קבלת ראש השנה במשלט 9/18
ביום ד‘ 5/9 נערכה במשלט קבלת חג מלאת הפתעות גם למארגנים....
מאגר נחשון 8/18
לאחר שנים רבות של השקיית שדות נחשון בשטחים ליד כפר מנחם הקרויים "משקי ההר", עבר השנה המאגר שיפוץ והגדלה. יונתן המנהל העסקי מספר על המאגר ועל דברים נוספים.
פרידה מיזהר במשלט 7/18
לאחר שש שנים בתפקיד יו"ר הקיבוץ יזהר מסיים את תפקידו ומעביר את המקל לבא אחריו...
אהל ראשונים
חנוכת אתר "אהל הראשונים" בנחשון
היום הראשון שלי..
חברים מספרים על חווית היום הראשון שלהם בנחשון ועוד...
פליליסט של סרטי שושנה
אוסף של סרטים שיצרה וערכה שושנה לב במשך השנים...
ניר שחם ויקב שורק
בפאתי חצר הקיבוץ שוכן לו יקב שורק. יחודו של יקב זה הוא בהיותו בי"ס לעשיית יין. ניר מספר על היקב וקצת על עצמו...
הפרלמנט בספריה
כל יום שישי מתכנסים הספרניות וחברים נוספים בספריה ודנים בהוויות העולם הספרותי ועולמות אחרים...
הריסת מחסן הנשק
לאחר שהגבול נדד מזרחה, הוחלט אי שם שאין צורך יותר בנשקיה. כלי הנשק הוחזרו למשמר הגבול, והמבנה רוב הזמן עמד ריק. עם שיוך הבתים לחברים התברר שהמבנה נמצא בשטח משויך וגורלו נחרץ. למקום הגיע טרקטורון, ותוך מספר שעות הפך המבנה לגל חורבות.
תיבת קינון של תנשמות
אחת מאלפי תיבות הקינון שהוקמו במסגרת המיזם הלאומי להדברה ביולוגית באזורים חקלאיים ושנועדו לעודד נוכחות של תנשמות ובזים. צלם: מולי.
החורני האחרון
יהודה, איציק, גילה, קיש, שוש, שירלי, דוד, שלומית ופוגל.
סובב הכנרת
חיה ושדמי, שלומית, זכריה, גילה, קיש, פוגל דוד ואיציק ניב - יצאו למסע של קדושה שמים ומים סובב הכנרת עם המדריכה אסתר שמואלי....
צריף החמישייה
ישן בפני חדש תוציאו
קומביין האבטיחים
אוגוסט 2017 - החל קטיף האבטיחים בשדותינו.
על הקיבוץאגדות והגדות המקוםגדוד היער
פתח דבר

גם וותיקינו היו פעם נערים ונערות צעירים. היה זה בשנות הארבעים של המאה הקודמת. בארץ שלטו הבריטים, עולים רבים הגיעו לארץ בדרך לא דרך, ומדי פעם ערכו הבריטים עוצר, כדי לאתר אנשי מחתרת ונשק לא ליגלי . במקביל, באירופה התחוללה מלחמת העולם השנייה, שגרמה לצעירים להתלבט בין פעילות מחתרתית, להתגייסות לצבא הבריטי ולצאת לאירופה. וותיקינו, שחוו את התקופה, היו צעירים מדי כדי לקחת חלק בפעילויות הללו, אבל, היו שקועים בפעילות תנועתית ענפה. לגדוד אליו השתייכו קראו "גדוד היער", שעם הקמתו צירף לשורותיו ילדים בני עשר, ובהמשך הפך לשכבה דו שנתית. בגדוד היו קבוצות רבות. בשנים הראשונות הן היו דו-מיניות, אח"כ חד מיניות, ובשלבים האחרונים לקראת היציאה לקיבוץ אילון הפכו הקבוצות לדו-מיניות. הן הצטיינו בפעילות חברתית ענפה, ובין השאר השאירו אוסף גדול של כתובים, המאפשר לכולנו לחוות את התקופה. ארכיון נחשון, בניצוחה של גילה, התלבש על שלל החומר, והוא מדפיס וסורק אותו למען ישמר לשנים רבות. במדור זה נביא קטעים נבחרים, שכתבו חברי הקבוצות שהיו ב"גדוד היער".הקומזיץ מתקרב וצריך מאמר

גדוד היער קבוצת אשל

13362 -  הקומזיץ מתקרב וצריך מאמר – יהודה.   25.11.46.

 (הקומזיץ) מתקרב. כל חבר חייב לכתוב מאמר לעיתון הקבוצה. אחרת לא ישתתף בקומזיץ ובפעולה. ואלי גם פנו: "כתוב לעיתון הקבוצה, אחרת לא תשתתף ב(קומזיץ)". ובאין ברירה, (להפסיד את הקומזיץ לא כדאי), חשבתי מה לכתוב ולאט לאט התחלתי לכתוב. ראשית כל דעתי היא שכתיבה לעיתון הקבוצה לא צריכה להיות בהכרח, אלא, רצון פרטי של כל חבר וחבר, הכתיבה [...] לא כתיבה בשיקול, אלא, סתם לצאת לידי חובה. יכתבו משהו מהר ובלי מחשבה והרצון לכתיבה צריך לבוא מעצמו. אמנם יש חברים שתמיד יכולים לכתוב ומביעים את מחשבתם בכתיבה כמו בדיבור, אבל, לא כל החברים כך. לכן לפי דעתי צריכה להיות עזרה בכתיבה ולחברים שקשה להם להתבטאות בכתב, המערכת, או כל חבר קבוצה אחר צריך לעזור, ולמצוא להם נושאים לכתיבה, לא נושא חופשי, שזה נושא יותר מידי מופשט, ולא יכולים למצוא מה לכתוב, אלא, נושא כגון: טיול קבוצה, או, מצב קבוצתי בגדוד.

יכולים להיות גם נושאים שאין להם שייכות ישירה עם הקבוצה, כגון: נושאים פוליטיים או נושא אמנותי וכו‘. חוץ מזה דעתי שבעיתון צריכים להיות כל מיני מדורים כגון מדור אמנות. מה נעשה בארץ ובעולם, ספורט חידות מתמטיקה ומדע. או שגם אפשר לחלק כל מדור ומדור לעיתון מיוחד שיצא שבועי או חודשי. ניסיון יפה היה אצלנו להוציא עיתון רק ספרותי. כל חבר קבוצה בחר לו איזה ספר ועיבד אותו במשך זמן רב, את תוכנו של הספר ודעתו עליו כתב במאמר. עיתון זה הצליח מאד גם מבחינה זאת שכל חברי הקבוצה השתתפו וקראו את כל הספר בעיון רב, (יש כאלה שלא קראו בכלל ספרות). חוץ מזה כל חבר היה באפשרותו  להכיר הרבה ספרים. עשינו גם משפט על ספר "אויב העם" ולכל חבר היה תפקיד מיוחד מהספר. בגמר המשפט, את כל תוכן המשפט מסרנו לעיתון. ניסיון זה גם הצליח מיד. התבלטה גם יוזמה עצמאית, שגם כדאי, שזה יהיה אצלנו. כל חבר או שניים הוציאו איזה עיתון היתולי, שהיה מבקר את החברה בצורה היתולית וגם מלחמות [...] מעל דפי העיתונים. ויכוחים ומלחמות אלה נמשכו עד אשר החליטו לחסל את בית [המתונים], והשאירו את המוצלחים מהם בגדוד. יהיה טוב ויפה שמידי פעם בפעם יופיע עיתון חדש.

יהודה.


 

 


חזרה למעלה הדפסה שלח למייל הוסף למועדפים הפוך לדף הבית