קהילה
תמונת השבוע
לתמונות הקודמות
כניסה לחברים
חדש באתר
טיול קיבוץ 2018
טיול לדרום בהשתתפות מעל ל 200 חברים וילדים....
התבליט של שושנה
סרטון חדש על התבליט של שושנה מראשית ימיו ועד שהגיע למנוחה ולנחלה ליד משרדי הקיבוץ...
מחנה לטרון ופריצת הדרך לירושלים
פוגל על רקע עמדת הכניסה למחנה לטרון ב מספר על המחנה ובהמשך על פריצת הדרך לירושלים...
בין חברים
ערב מרגש שנערך במועדון בהנחייתה של רותי לב ובהשתתפות קהל רב מכל שכבות הקהילה...
פתיחה מפתיעה
במהלך מסיבת ראש השנה שנערכה ביום שני 10/8/18 נפתחו הממטרות, שכן זה היום שלהן, לצורך השקיית הדשא. למזלם של הנוכחים - דוד שוב שהיה במקום סגר את ברז המים והציל את המצב.
קבלת ראש השנה במשלט 9/18
ביום ד‘ 5/9 נערכה במשלט קבלת חג מלאת הפתעות גם למארגנים....
מאגר נחשון 8/18
לאחר שנים רבות של השקיית שדות נחשון בשטחים ליד כפר מנחם הקרויים "משקי ההר", עבר השנה המאגר שיפוץ והגדלה. יונתן המנהל העסקי מספר על המאגר ועל דברים נוספים.
פרידה מיזהר במשלט 7/18
לאחר שש שנים בתפקיד יו"ר הקיבוץ יזהר מסיים את תפקידו ומעביר את המקל לבא אחריו...
אולימפיאדה 1989
אהל ראשונים
חנוכת אתר "אהל הראשונים" בנחשון
היום הראשון שלי..
חברים מספרים על חווית היום הראשון שלהם בנחשון ועוד...
פליליסט של סרטי שושנה
אוסף של סרטים שיצרה וערכה שושנה לב במשך השנים...
ניר שחם ויקב שורק
בפאתי חצר הקיבוץ שוכן לו יקב שורק. יחודו של יקב זה הוא בהיותו בי"ס לעשיית יין. ניר מספר על היקב וקצת על עצמו...
הפרלמנט בספריה
כל יום שישי מתכנסים הספרניות וחברים נוספים בספריה ודנים בהוויות העולם הספרותי ועולמות אחרים...
תיבת קינון של תנשמות
אחת מאלפי תיבות הקינון שהוקמו במסגרת המיזם הלאומי להדברה ביולוגית באזורים חקלאיים ושנועדו לעודד נוכחות של תנשמות ובזים. צלם: מולי.
החורני האחרון
יהודה, איציק, גילה, קיש, שוש, שירלי, דוד, שלומית ופוגל.
סובב הכנרת
חיה ושדמי, שלומית, זכריה, גילה, קיש, פוגל דוד ואיציק ניב - יצאו למסע של קדושה שמים ומים סובב הכנרת עם המדריכה אסתר שמואלי....
צריף החמישייה
ישן בפני חדש תוציאו
קומביין האבטיחים
אוגוסט 2017 - החל קטיף האבטיחים בשדותינו.
קהילהכבר לאמשק ילדים

זכרונות מהמשק / איתן ושחם
להחזיר את הילדים אל עולם בעלי החיים והטבע...

לפני שנים רבות כשילדיי היו עדיין קטנים, נהגנו בשעות ה"בילוי" ובשבתות לצאת לטיול ברחבי הקיבוץ. אחד היעדים הנבחרים היה "משק הילדים". לפעמים הצטיידנו במזון האהוב על בעלי החיים, כדי שבעזרתו הם יתקרבו אלינו ונוכל  ללטפם. לצורך ריענון הזיכרונות נפגשתי עם איתן ושחם זכרין, ויחדיו שלינו את הזיכרונות מן העבר.

תחילה, בטרם היות מגרש הכדורגל והכביש, המשק היה מאחורי הגנים, ממש בצמידות אליהם. ה-"ישן" לא היה זקוק לשעון מעורר או להשכמה ע"י השומר, מכיוון שהתעורר עם שחר מקריאת התרנגול והטווסים. בזמן מלחמת ששת הימים, שכנה במרכזו עמדת מרגמה, שעליזה וצ‘פלינסקי איישו אותה.

שנים רבות נוהל משק הילדים ע"י איתן. הוא דאג לשיבוץ הילדים בעבודתם במשק, ולאספקת מזון שחלקו היה תערובת מהלול ומהדיר, וחלקו שאריות מזון שהוכנו ע"י האקונום על ה"רמפה" של חדר האוכל במיכל מיוחד. הדיר מצידו, תרם מדי פעם חבילות חציר וקש קטנות במתכונת הישנה, ששימשו כמזון  וכחומר ריפוד.

שחם מציין אירועים שהיו משמעותיים מאד בעבורו. הרפתקה נהדרת הייתה מתרחשת מידי פעם, כשאיתן והילדים היו נוסעים למשקי ילדים אחרים, כגון כפר מנחם, ומבצעים החלפה של חיות. לעתים היו חיות, בעיקר החמורים בורחים מהמשק, ואיתן בעזרת חלק מהילדים היו יוצאים לחיפוש בכל רחבי הקיבוץ.

חיות רבות היו במשק: מנדרין שהיה גולת הכותרת של המשק, יחמורים, גמל, ברברים, אווזים, עזים, תיש, חמורים, ארנבים, קביות, טווסים, תוכים, פסיונים, תרנגולות מיוחדות ורגילות, פניניות ועוד. מרבית החיות הסתובבו באופן חופשי במשק שהיה למעשה ספארי. במרכז המשק הייתה בריכה שבה שחו צבי מים ולידה מסלעה עליה פזזו העיזים. מדי פעם היה מתבצע מבצע של ניקוי הכלובים. בצידי המשק היו מספר כלובים ששימשו לגידול אישי.  

המשק היה מרכז הפעילות של הילדים אחר הצהריים ובחופשות. הפעילות במקום הייתה רב גילית. הילדים מאד נהנו לעבוד שם ורכשו הרבה מיומנויות לחיים: לקיחת אחריות, בניה, יחס לבעלי חיים, חמלה, התמודדות עם שכול. אחד המקרים העצובים היו, מספר שחם, כשנתנו לעיזים וליחמורים תערובת. חלקם התנפחו בשל אכילה מרובה, ומתו.

עם בנית השכונה החדשה, שכונת הצינורות, משק הילדים לא עבר למקום אחר, אלה חוסל. איתן מצר על כך מאד, היות והוא חושב שיש חשיבות רבה למגע של הילדים עם בעלי חיים.  חבל שבמקום שיש בו תנאים אידיאלים לקיום משק ילדים אין הדבר בנמצא. שנים רבות לקח על עצמו איתן את הטיפול במשק, ועתה אולי במסגרת התוכניות העתידיות, אפשר לשלב הקמת משק ילדים חדש, שיאפשר לנתק קצת את הילדים ממסכי הטבלטים ולהחזיר אותם קצת יותר אל עולם בעלי החיים והטבע..
חזרה לתוכןאיתן מפתה יחמור לאכול מכף ידו
יש כאלה שנהנים בבריכה
ויש עיזים מפזזות על הסלעים

חזרה למעלה הדפסה שלח למייל הוסף למועדפים הפוך לדף הבית