קהילה
תמונת השבוע
לתמונות הקודמות
כניסה לחברים
חדש באתר
כיצד נרשמים לאתר?
רוצה לקרוא פרוטוקול של שיחת הקיבוץ האחרונה? אבל אין לך סיסמא? צפה בסרטון ולמד כיצד להירשם לאתר.
סליחות - איריס ישראלי
ערב יום כיפור במועדון עם איריס ישראלי...
מסיבת ראש השנה תש"פ
פתיחת אירועי שנת ה-70 לקיבוץ נחשון ו...
האם את/ה בעד תקציב כולל ?
סרט מדהים על סוגיה שהעסיקה את חברי נחשון לפני שנים רבות...
אלף כבאים
למסיבת שבועות הוזמנו חברי קיבוץ הראל שקיבוצם עלה בלהבות. במהלך הערב הם ביצעו קטע בלתי נשכח שגרם למרבית הקהל לקום על רגליו ולהצטרף בשירה ובריקוד...
חג שבועות 6/19
סרטו של סיריל הירש...
סרטוני יום העצמאות
סרטנים משנים עברו...
ליל הסדר 2019 בנחשון
השנה לאחר הפסקה של שנים רבות חזרנו לסדר הקיבוצי בחדר האוכל, וכל זאת הודות לקבוצה קטנה שסחפה אחריה כמעט קיבוץ שלם...
סרטונים קצרים 1
פתיחת בית גיל הזהב, הצצה לפעילות בחדר הקרמיקה ועוד
סרטוני פורים
קצת באיחור, שנה מעוברת, ופורים כבר בשבוע הבא...
היום הראשון של ג‘אן בנחשון
נפלאות דרכי הגורל, כיצד הגיע ג‘אן בצירוף מקרים מדהים לנחשון ועוד...
חוזרים לפשוש
לאחר שנים רבות שופץ אחד מראשוני בתי הילדים בנחשון - פשוש. לצורך השיפוץ, הועברו התינוקות למבנה שבו היה מדיקו והפשושים עלו לבית התינוקות. עתה עם סיום השיפוץ, כולם חזרו לביתם....
מאור וצוות הנוי נוטעים עץ בט"ו בשבט
בחלקה הסמוכה למרפאה, נטע מאור המצטרף מדי פעם לצוות הנוי, עץ כשהצוות הכולל את אסף, דרור, עלי ושבח מסיע בידו.
רוביניו מחפש את האוטו שהזמין
לזכר ימים עברו, פעם כשעוד לא היה לכל אחד מאתנו רכב, היינו מזמינים רכב בעזרת סידור רכב. תחילה סידור על דף שהיה תלוי בחדר האוכל ובהמשך במחשב...בסרט מסופר סיפורו של רוביניו שהזמין רכב ומה שקרה לו....
מלקטים וסועדים
בשבת שטופת שמש בחודש ינואר שנת 2019 יצאו המוני קיבוץ נחשון ללקט צמחים הגדלים לתפארת ממש ליד הקיבוץ והתוצאה לפניכם...
בזמן האחרון
סלים מבגדים משומשים, גשם בנחשון ועוד...
סרטי ט"ו בשבט
מיחזור בנחשון
ועדת סביבה משדרגת את מערך המיחזור בנחשון....
ניר עלי
ניר בן קיבוץ נחשון, הילד הראשון של הקיבוץ, מספר על ילדותו בקיבוץ...
גיורא אלדר
סיפורו המרתק של גיורא, בנם של אביטל ויוסי ז"ל.
טיול הוותיקים 2018
פגישה עם פול במנזר, אנדרטת אלכסנדרוני ועוד...
זריעת החיטה נובמבר 2018
הגשם כבר מטפטף והפלחים ממהרים לזרוע את החיטה....
אוקטובר 2018
הריסת הנשקייה, זיכרונות על משק הילדים, עשיית הפיצות ועוד...
היום הראשון שלי בנחשון
סיפוריהם של חברים על היום הראשון שלהם בנחשון...
מרוץ תנ"ך תש"ח
בכל שנה בתקופה זאת נערך בשדות נחשון וברחבי המועצה מרוץ תנ"ך תש"ח...
טיול קיבוץ 2018
טיול לדרום בהשתתפות מעל ל 200 חברים וילדים....
מחנה לטרון ופריצת הדרך לירושלים
פוגל על רקע עמדת הכניסה למחנה לטרון ב מספר על המחנה ובהמשך על פריצת הדרך לירושלים...
בין חברים
ערב מרגש שנערך במועדון בהנחייתה של רותי לב ובהשתתפות קהל רב מכל שכבות הקהילה...
מאגר נחשון 8/18
לאחר שנים רבות של השקיית שדות נחשון בשטחים ליד כפר מנחם הקרויים "משקי ההר", עבר השנה המאגר שיפוץ והגדלה. יונתן המנהל העסקי מספר על המאגר ועל דברים נוספים.
אהל ראשונים
חנוכת אתר "אהל הראשונים" בנחשון
פליליסט של סרטי שושנה
אוסף של סרטים שיצרה וערכה שושנה לב במשך השנים...
ניר שחם ויקב שורק
בפאתי חצר הקיבוץ שוכן לו יקב שורק. יחודו של יקב זה הוא בהיותו בי"ס לעשיית יין. ניר מספר על היקב וקצת על עצמו...
חוטמית זיפנית
באחד העיתונים פורסם שנרשם שיא גינס לחוטמנית בגובה של 4.55 מטר. האם החוטמנית של גילה תשבור את השיא?
סל במקום שקית
כיצד מתגברים על האסון שמביאות לנו שקיות הניילון השקופות בחנויות המזון? רעיון מדהים קרם עור וגידים בקיבוץ נחשון. אודיה אלון הביאה את הרעיון וצוות "הקומונה" את חומר הגלם. בגדים ישנים הפכו לשקיות וניתנו לכל דורש.
מיחזור בנחשון
ביום שישי 4/1/19 נערך בנחשון אירוע השקת "פרויקט המיחזור" בעמדת-האשפה מתחת למגרש הכדורגל, וזאת בחסות וועדת סביבה.
הללויה למשה לב
משה לב, בצד ימין בשורה העליונה ומקהלת קולגיום מתל אביב יחד עם תזמורת ברוקדה והמנצח מוסטנן מאסטוניה מבצעים את הקטע "הללויה".
חנוכה - 2018
חג שמח ! לכל בית נחשון
הריסת מחסן הנשק
לאחר שהגבול נדד מזרחה, הוחלט אי שם שאין צורך יותר בנשקיה. כלי הנשק הוחזרו למשמר הגבול, והמבנה רוב הזמן עמד ריק. עם שיוך הבתים לחברים התברר שהמבנה נמצא בשטח משויך וגורלו נחרץ. למקום הגיע טרקטורון, ותוך מספר שעות הפך המבנה לגל חורבות.
קהילהכבר לאחדר האוכל
חדר האוכל בנחשון 31/03/2015

מה שהיה פעם הלב הפועם של הקיבוץ בעיני אדריכל אורח
לאדריכל מיכאל יעקובסון יש בלוג באינטרנט הנקרא "חלון אחורי, ארכיטקטורה ואידיאולוגיה בדיסנילנד מקומי". באחד הימים כאשר נסע לשרות מילואים במחנה "נחל שורק", עשה סיבוב בחדרי האוכל של הקיבוצים הראל, משמר דוד ונחשון". להלן מה שכתב בבלוג על חדר האוכל בנחשון.

נחשון הוא המקום היחיד שיש עם מי לדבר. חדר האוכל הראשון היה באוהל, השני היה בצריף והשלישי היה בניין שנחנך ב-1967 בתכנונו של חיליק ערד, שכמה שנים מאוחר יותר תכנן את הרחבת הבניין. אולם אכילה מרובע כשתקרת מרכז האולם מוגבהת בכחצי מטר ובחיבור בין שני התקרות מפרידים חלונות אורכיים דרכם חודר אור ואוורור טבעי. חדר האוכל המקורי דו-קומתי: בקומה התחתונה מקלט ששימש מועדון לחבר ותיבות דואר וקומה עליונה לחדר אכילה ומטבח. באולם חדר האוכל המקורי פועל היום כלבו. שמיל מרמלשטיין, חבר נחשון ובכיר מתכנני המטבחים בתנועה הקיבוצית (שנפטר לפני שלוש שנים) פיתח כאן את המטבח, ועד היום אפשר למצוא במטבח העומד היום נטוש וריק את המגשים שעיצב מרמלשטיין והיו פטנט שלו (תמונה בהמשך): במקום מגשים מלבניים, הפינות קטומות כדי שהמגשים לא יתנגשו בעת הארוחה על השולחן.

"ב-1973, כשהגעתי לנחשון מכפר מנחם, כבר דברו על שיפוץ חדר האוכל", נזכרת מירי גורן, חברת נחשון המנהלת היום את הכלבו הפועל בחדר האוכל. "היה צפוף ונראה היה כמו חדר אוכל של בית סוהר, אך היו כל יום שלוש ארוחות ובימי שלישי ‘יום סרט‘ והיו שיחות קיבוץ וחגגו את פסח כש-500 אנשים סעדו בפנים, כשמיטב אמני הקיבוץ קישטו אותו, מאוד פשוט אבל מכל הלב".

ויטראז‘ שיצר חבר הקיבוץ האמן אברהם שדה (שדמי) מקבל את פני הבאים לחדר האוכל. שדמי עומד היום בראש סטודיו ליצירת ויטראז‘ בנחשון, שבין השאר יצר את הויטראז‘ בבית הכנסת הגדול בתל אביב. בשיחה אתו, סיפר לי שדה, כי העבודה בכניסה לחדר האוכל הוכנה ב-1967 מייד אחרי מלחמת ששת הימים והיתה הויטראז‘ הראשון שהכין בחייו. "כך התחיל המעשה", הוא מספר, "כשנפתח הגבול עם לטרון הלכתי למנזר השתקנים ושם לימד אותי את העבודה הנזיר הזקן באוניברסיטה הגבוהה לויטראז‘ים שפעלה שם". מדובר בעבודה מופשטת המשולבים בה מוטיבים מעולם הצומח. שדה גם אחראי לנוי המקורי של הקיבוץ שנותר עד היום. הוא עיצב אותו במסגרת תפקידו בקיבוץ. רק בשביל הנוי שווה לבקר כאן, להתרשם וגם ללמוד.

מתחת לשורת החלונות הפונה למדשאה המרכזית הציבה שושנה לב, אמנית חברת נחשון (ילידת ניו יורק, 1935), חיפוי דקורטיבי. קיר קרמיקה הוצב בתוך חדר האוכל, גם הוא מעשה ידיה של לב והוא היום מסתתר במחסן של הכלבו. גורן דאגה לכסות אותו ביריעת פלסטיק תעשייתית להגנה מפני נזקים.

ב-1978 נחנך האגף החדש של חדר האוכל שנבנה בצמוד לאגף הישן. מתוך רצון שלא לפגוע בזכויותיו של האדריכל חיליק ערד, החליטו בנחשון לתת לו לתכנן גם את ההרחבה. אולם אכילה גדול ומרווח ומתחתיו אולם גדול שתוכנן לשמש כאולם תרבות אך לא הושלם מעולם והחלל הגדול הפך למחסן. ערד תכנן את הבניין עם תקרת בטון גדולה, ובמהלך התכנון הוחלט כי התקרה תהיה קלה, החלטה שלא שינתה את התכנית המקורית ועמודי ענק נבנו באולם התחתון וכן באולם חדר האוכל, למרות שהם בסך הכל נושאים תקרה קלה. ערד הוסיף גם מבנה שירותים ולשטיפת ידיים המכונה "פישטגון", שילוב של פיפי ופנטגון בגלל צורתו המשושה של המבנה. במקור היה אמור להיות מחובר בדלתות זכוכית לבניין חדר האוכל, אך הכסף נגמר והמעבר בין שני המבנים נותר פתוח.

במפלס התחתון נבנה גם אולם גדול שנועד לשמש למכונות מיזוג אוויר. אך לבסוף מעולם לא נרכש הציוד והאולם נותר ריק. בשלב מסוים פתחה בו יעל קיני גלריה לאמנות. לאחר שעברה קיני לנהל את גלריית הקיבוץ בתל אביב, הפך האולם ל"פאב הגלריה". לאחרונה התקבלה החלטה בקיבוץ לסגור אותו.

"חדר האוכל הופרט בשלבים. תחילה שילמו על ארוחה מחיר מסובסד, אחר כך המחיר עלה ואז הביאו קבלן שחשב שאפשר להפוך את חדר האוכל למסעדה וזה לא הלך. עד לפני 15 שנה היו ארוחות שישי עם קבלת שבת משותפת, אבל ברגע שהתחילו להתפרק, ההתפרקות הייתה מהירה. ב-2006 עבר הקיבוץ הפרטה ופשוט התמוטט לתוך עצמו. היום כל אחד בתוך עצמו ודואג לפרנסתו".

כלבו נפתח באולם חדר האוכל המקורי שבימים אלה מועתק לאגף המטבח, ובשטח הכלבו יפתחו משרדי הקיבוץ במטרה להחזיר לבניין את מעמדו כמרכז היישוב ולהימנע מהפיכתו לפיל לבן שהולך ומתפורר. אולם חדר האוכל עדיין פעיל ומשמש לארוחת צהריים, המוגשת מידי יום יום בשעה 12 לעובדי מפעל ארן (אריזות נחשון), כשהאוכל מגיע על ידי קייטרינג מבחוץ. פעם בשבוע, ביום ה‘, מתכנסים כאן וותיקי הקיבוץ לארוחת צהריים משותפת בחדר האוכל.

ב-2011 כשחדר האוכל כבר צלע, החליט במאי פרסומות יליד נחשון, לצלם פרסומת לבנק דיסקונט בחדר האוכל. בפרסומת שבה כיכבו מודי בר און, תיקי דיין ושמואל שילה, מופיע גם קיר ויטראז‘ גדול שנבנה מפלסטיק צבעוני בחדר האוכל במיוחד לפרסומת ונותר שם עד היום.

תמונות של חדר האוכל


חזרה למעלה הדפסה שלח למייל הוסף למועדפים הפוך לדף הבית