על סדר היום
תמונת השבוע
לתמונות הקודמות
כניסה לחברים
חדש באתר
היום הראשון שלי..
חברים מספרים על חווית היום הראשון שלהם בנחשון ועוד...
אהל ראשונים
שדמי מספר על פרויקט אהל הראשונים
פליליסט של סרטי שושנה
אוסף של סרטים שיצרה וערכה שושנה לב במשך השנים...
ניר שחם ויקב שורק
בפאתי חצר הקיבוץ שוכן לו יקב שורק. יחודו של יקב זה הוא בהיותו בי"ס לעשיית יין. ניר מספר על היקב וקצת על עצמו...
הפרלמנט בספריה
כל יום שישי מתכנסים הספרניות וחברים נוספים בספריה ודנים בהוויות העולם הספרותי ועולמות אחרים...
אפרת שוב - אוסף
צפו ותהנו...
היו זמנים
תמונות מסוף המאה העשרים ותחילת המאה הנוכחית...
יריד היקבים 2017 ביקב שורק
ארוע שהתרחש בסוף חודש מאי ביקב שורק...
תיבת קונון של תנשמות
אחת מאלפי תיבות הקינון שהוקמו במסגרת המיזם הלאומי להדברה ביולוגית באזורים חקלאיים ושנועדו לעודד נוכחות של תנשמות ובזים. צלם: מולי.
החורני האחרון
יהודה, איציק, גילה, קיש, שוש, שירלי, דוד, שלומית ופוגל.
סובב הכנרת
חיה ושדמי, שלומית, זכריה, גילה, קיש, פוגל דוד ואיציק ניב - יצאו למסע של קדושה שמים ומים סובב הכנרת עם המדריכה אסתר שמואלי....
צריף החמישייה
ישן בפני חדש תוציאו
קומביין האבטיחים
אוגוסט 2017 - החל קטיף האבטיחים בשדותינו.
על סדר היוםאוהל ראשונים
שדמי מספר על התקדמות הפרויקט 3/18


"אהל הראשונים"

רעיון "אהל ראשונים" נולד מיוזמתו של זאבן בלוך, מגרעין מייסדי הקיבוץ. זאבן הוא יוזם הפרויקט והרוח החיה שלו. הצוות הראשוני המקומי שהתווסף אליו כלל את נעמה, יוסי מוצ‘ניק ז"ל, ושדמי.  בהמשך הצטרף יוסי עלי.

בשלב הראשון יצא מכרז פתוח לאמני נחשון, לצורך קבלת הצעות לאתר. הוגשו הצעות של אמני נחשון וחברי הקיבוץ לשעבר. הועדה שהוקמה. ( מחברי הקיבוץ ובוגריו), בחנה את העבודות ובחרה בסופו של דבר בעבודתו של שדמי. את דגם ההצעה ניתן לראות בסטודיו של שדמי.

לדברי שדמי האתר ישמש מקום עליה לרגל, לאורך כל השנה,  ובעיקר ביום העלייה על הקרקע 5/5. ביום זה תוכלנה  הסבתות אלישבע לקחת את נכדיהן ולספר להם כיצד הוקם הקיבוץ ובאלה תנאים חיו מייסדיו.

מטרת האתר להנציח את הראשונים – שכבת "גבולות" של "השומר הצעיר" שנזרקה יום אחד על גבעת טרשים מול לטרון, על משלט 200, ועליה החלו הצעירים להקים קיבוץ. הגרעין מנה 70 חברים חברות וחברים בשבוע הראשון לעליה על הקרקע.

מיקום האתר נבחר במקום בו הוקם מחנה האהלים הראשון. הם גרו במשך שנתיים, עד שהוקם הצריף הראשון.  המבצע הוא בחור בשם גרגי, (גרשון היימן), שהיה חבר בגרעין "שריג", שהשלים את קיבוץ נחשון. גרגי, לדברי שדמי, הוא כיום פסל שיש לו חברת בניה, והוא מבצע משימות כגון זאת שלנו ואחרות. הפרויקט, שאינו זול, ממומן בחציו על ידי חברי הגרעין המייסד ודורות ההמשך שלהם, כשאת החצי השני מממן הקיבוץ.

הרעיון שעמד לנגד עיניו של שדמי היה ליצור מקום שיעביר למבקרים בו את תחושת הראשוניות והקושי. האוהל, כדגם בו התגוררו הראשונים, הספסל עם הכיתוב שהתנוסס ביום העלייה מעל במת המכובדים: "לא עייפי דרך, אלא מפלסי נתיב", והסלע עם הלחצן, המשמיע את הקטע שהוקרא במעמד ההוא ע"י נלה מהמייסדים. האוהל יהיה מצופה בבטון מבחוץ ומבפנים, ניתן יהיה לתלות בו תמונות מהימים ההם. ספסל בטון בתוך האוהל יאפשר לאימהות לשבת עם הילדים ולספר להם על נפלאות הימים ההם.

אנחנו כבר מצפים בקוצר רוח לסיום הפרויקט, שייתן ביטוי של כבוד והערכה לפועלם של ראשוני המקום. אנו מקווים שהנהלת הקיבוץ ווועדות התכנון והשימור, יתנו דעתם על אובייקטים נוספים הממתינים לשימורם, בטרם יחוסלו על מזבח תנופת הבניה.מידע על הפרויקט


קבוצת מייסדי קבוץ נחשון וותיקי הקיבוץ וחברי הגרעינים שמבחוץ מבקשים להקים אתר לציון הקמת הקיבוץ ומייסדיו.

בהמשך מצ"ב תוכנית מיתאר והסבר להקמת האתר שיקרא  "אוהל ראשונים " 

מיקום האתר מתוכנן לפינה בין קצה חניית הרכבים התחתונה של חדר האוכל והכביש צמוד לכביש העולה לאורך הזיתים. זה גם היה המקום ההיסטורי בו הוקם האוהל הראשון.

הכוונה שבאתר יהיה מקום לתליית תמונות מהעבר ולוח זיכרון שיכיל את שמות חברי גרעין המייסדים ושמות כל גרעיני ההשלמות שהשתתפו בבניית קבוץ נחשון עד היום.

העלות הכוללת להקמת האתר  כ 200,000 ש"ח.

כהשתתפות בעלות מימוש הפרויקט ביחד עם הקיבוץ, נעשתה פנייה לחברי גרעין המייסדים וכמו כן למוסדות ציבוריים ולגופים פרטיים לתרומות ולעזרה במימון הפרויקט, אנו כרגע בתוך תהליך גיוס הכספים  ואישור הפרויקט על ידי הנהלת הקיבוץ על המיקום והעלויות. המטרה היא להיות מוכנים לל"ג בעומר.

את האתר עצמו יבנה גרשון היימן שהיה חבר בגרעין  "שריג"  בשנת 1968.

ברחבי הארץ פזורים 35 פסלים אורבניים וסביבתיים של היימן ו-18 אנדרטאות לזכר חללי מערכות ישראל ולזכר קורבנות השואה.

כיום בעל סטודיו בבאר טוביה.

http://gershon-hayman.co.il/index.php?n=2542

קבוץ נחשון

הוועדה המכינה - עופר, דרור, זאבן, נעמה, שדמי, יוסי מוצניק ז"ל

בברכה

זאבן - 0505294198  zebanbl@gmail.com   

חזרה למעלה הדפסה שלח למייל הוסף למועדפים הפוך לדף הבית