על סדר היום
תמונת השבוע
לתמונות הקודמות
כניסה לחברים
חדש באתר
היום הראשון שלי..
חברים מספרים על חווית היום הראשון שלהם בנחשון ועוד...
אהל ראשונים
שדמי מספר על פרויקט אהל הראשונים
פליליסט של סרטי שושנה
אוסף של סרטים שיצרה וערכה שושנה לב במשך השנים...
ניר שחם ויקב שורק
בפאתי חצר הקיבוץ שוכן לו יקב שורק. יחודו של יקב זה הוא בהיותו בי"ס לעשיית יין. ניר מספר על היקב וקצת על עצמו...
הפרלמנט בספריה
כל יום שישי מתכנסים הספרניות וחברים נוספים בספריה ודנים בהוויות העולם הספרותי ועולמות אחרים...
אפרת שוב - אוסף
צפו ותהנו...
היו זמנים
תמונות מסוף המאה העשרים ותחילת המאה הנוכחית...
יריד היקבים 2017 ביקב שורק
ארוע שהתרחש בסוף חודש מאי ביקב שורק...
תיבת קונון של תנשמות
אחת מאלפי תיבות הקינון שהוקמו במסגרת המיזם הלאומי להדברה ביולוגית באזורים חקלאיים ושנועדו לעודד נוכחות של תנשמות ובזים. צלם: מולי.
החורני האחרון
יהודה, איציק, גילה, קיש, שוש, שירלי, דוד, שלומית ופוגל.
סובב הכנרת
חיה ושדמי, שלומית, זכריה, גילה, קיש, פוגל דוד ואיציק ניב - יצאו למסע של קדושה שמים ומים סובב הכנרת עם המדריכה אסתר שמואלי....
צריף החמישייה
ישן בפני חדש תוציאו
קומביין האבטיחים
אוגוסט 2017 - החל קטיף האבטיחים בשדותינו.
על סדר היוםביטול המס הפרוגרסיבי
קריאת השכמה לחברי נחשון 9/16

נכחתי אמש 22/9 בישיבת המזכירות ויצאתי ממנה בהרגשה קשה מאוד.  עלתה שם הצעה של הועדה לטיפול בנושא המיסוי בנחשון. הם מציעים לבטל אד-הוק את המס הפרוגרסיבי, שמשמעותו היא ביטול כל מערכת הסיבסודים, כאשר לגמרי לא ברור מה יקרה עם אותם חברים שזקוקים לעזרה מהמערכת. לא ברור מה יקרה למייסדים של המקום הזה, שהשקיעו כאן את כל חייהם ועכשיו צריכים לבקש גמ"ח מאלה שבאו אחריהם.

טענתם היא שעומס המס הפרוגרסיבי "נופל" על מעט חברים שהם בעלי הכנסה גבוהה וזה לא "פייר".  אז אני טוען שזה הכי "פייר", שזאת בדיוק מטרת המס הפרוגרסיבי, לקחת מבעלי ההכנסה הגבוהה ע"מ לעזור לבעלי ההכנסה הנמוכה.  אהיה קצת יותר ספציפי, לדוגמא: אדם שמתקיים על הכנסה של 26א.ש. ומשלם 2000ש‘ מס, עדיין הכנסתו היא פי ארבע לעומת אדם שהכנסתו 6000ש‘.

לדעתי, תמיד יהיה צורך לגבות מיסים מחברי-הקיבוץ. כשתגמרנה כל ההשקעות הגדולות, אשר נובעות מהעובדה שלא היה לנו כסף בעבר, עדיין יהיה צורך לבצע השקעות ציבוריות בשיפור רמת-החיים באופן שוטף. כמובן שהרבה פחות מהקף ההשקעות המבורכות שמתבצעות כעת. כשנגיע לשלב הזה, נשמח כולנו להקטין את היקף המיסוי. 

אני חושב שנכון יהיה להשאיר מס מוניציפלי בלבד, אך להפעילו בשיטה פרוגרסיבית. שיטה זו, היא אחד הכלים העיקריים להגשמת צדק חברתי וערבות הדדית.

אני מודאג מאוד מהמגמה שמובילה קבוצת חברים, אשר בסופה נישאר עם "שאריות של עצמות" שנזרקות לחברים בעלי ההכנסה הנמוכה, ע"מ לצאת ידי חובה. העיקר שירד מהם, רחמנא ליצלן, החובה לעזור לחבריהם, לעיתים אפילו הוריהם.

אני מזהיר את עצמנו מפני העבדות ל"עגל-הזהב" ע"ח ערכי היסוד ההומניים כאשר את המצפון, יש מי שכבר הכניסו ל"הקפאה עמוקה". לעיתים, גם מגייסים חוקים קפיטליסטיים ע"מ להוכיח שאסור לבנות מנגנון של עזרה הדדית כזה או אחר. מעמידים את הערכים בשרות החוקים, במקום ההפך- שהחוקים ישרתו את הערכים.

אז אם אין הסכמה על ערכי-הבסיס של חברתנו, בואו סוף סוף נשב ונשוחח על הבעיה הזאת. מבחינה זאת, אני מברך את יזהר שקבע דיון במזכירות, בלי חברי הועדה, אשר לא מספק אותם התהליך המתוכנן והמובנה של ירידה הדרגתית ברמת המיסוי לאורך מספר שנים, הם רוצים "לאכול את העוגה" מיד, כאן ועכשיו.

מגמת ההתנגדות לאיחוד החברים לסטטוס אחיד, לשיתוף בנינו בקרן-הסיעודית, לביטול המיסוי הפרוגרסיבי ועוד כהנה, מובילה ליצירת מציאות של משטר קפיטליסטי חזירי בתוך כפר קטן של כמה מאות אנשים אשר חיים בקרבה אינטימית  זה לזה, כשבמקום זהות אינטרסים בין החברים, אנשים "יאכלו אחד את השני בלי מלח".  אפשר בפרוש, גם בקיבוץ מופרט, כשזה כבר לא מובן מאליו, לקיים מדיניות של שמירה על פערים שפויים בין החברים ושל עזרה הדדית!

חברים יקרים, צאו מהאדישות!  לאחר שתקופה מסוימת בטעות לא התפרסמו מראש ההודעות על דיוני המזכירות, אשר קובעים את אורחות חיינו, עכשיו הן מתפרסמות,לרבות ב"מקומי".  אל תשאירו את חברי-המזכירות בבדידותם...אל תשאירו להם לנהל את הקהילה לבד.

                                                                   משה לבתגובה של יזהר בנושא המס הפרוגרסיבי 9/16

הדיון במזכירות היה קריאה ראשונה והכוונה הייתה לקיים דיון עקרוני על מקומו של המס הפרוגרסיבי בחיי קהילת נחשון, מיקומה ותפקידה של הערבות ההדדית בקיבוץ המתחדש בכלל וקיבוץ נחשון בפרט.

הנוהג בנחשון הוא לפתוח את ישיבות הנהלת הקהילה בפני הציבור, למעט נושאים אישיים.

צר לי כי משה, שהיה נוכח בדיון, יוצא לציבור לפני שהמזכירות השלימה את דיוניה בנושא.

החלטת המזכירות הייתה להמשיך את הדיון בישיבה נוספת, אליה יוזמנו המציעים לביטול המס הפרוגרסיבי ורק לאחר מכן המזכירות תקבל החלטה אשר תקבל את ביטויה בתקציב 2017 והיא תובא לדיון ציבורי.

ולכן, עדיין מוקדם להתיחס עניינית לטענות משה. עלינו לחכות עד שהדיון במזכירות יושלם ויפורסם לציבור חברי נחשון.

יזהרחזרה למעלה הדפסה שלח למייל הוסף למועדפים הפוך לדף הבית